Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cuma Gününün insanları Kaynaştıran Yönünü Açıklayınız Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cuma Gününün insanları Kaynaştıran Yönünü Açıklayınız

  Reklam
  Cuma gününün insanları kaynaştıran yönünü açıklayınız.


  Paylaş
  Cuma Gününün insanları Kaynaştıran Yönünü Açıklayınız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Cuma Gününün insanları Kaynaştıran Yönünü Açıklayınız

  Önemli günlerimizden biri de Cuma’dır. Cuma günü Allah katında değerli bir gün olduğu için o günde Müslümanların belirli bir vakitte bir araya gelerek cemaatle namaz kılmalarını ve dua etmelerini emretmiştir. Müslümanlar, Cuma namazı için gerekli hazırlıklarını yapar ve öğle vakti, ezan okunduğunda camileri doldururlar. Bugünün kutsallığı hakkında Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfünden rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.” (Cuma 9-10)

  Peygamberimiz bu günün kutsallığı hakkında şöyle buyurur:

  “Güneş, Cuma günlerinden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır.”

  Cuma namazı, öğle vaktinde kılınır. Müslümanlar camilerde cemaatle iki rekatlık Cuma namazını kılar ve imamın yaptığı konuşmayı (hutbeyi) dinler.

  Cuma günü, Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların, kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte zorlandıkları büyük şehirlerde, Cuma namazı buluşma ve kaynaşma için anlamlı bir neden olmaktadır. Bunun farkında olanlar; kişisel programlarını Cuma namazına göre ayarlar.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli