Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Fil Olayı Mekke'deki Putperestleri Nasıl Etkiledi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Fil Olayı Mekke'deki Putperestleri Nasıl Etkiledi?

  Reklam
  Fil olayı Mekke'deki putperestleri nasıl etkiledi?


  Paylaş
  Fil Olayı Mekke'deki Putperestleri Nasıl Etkiledi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Fil Olayı Mekke'deki Putperestleri Nasıl Etkiledi?

  Fillerin Yere Çökmesi: Sabaha karsı Ebrehe, Mekke'ye ilerledi. Mamud denilen büyük fil, şehre yaklaşınca yere çöküverdi; kalkması için çok uğraştıkları halde kalkmadı. Öteki fillerin de, Kâbe yönünde sürüldüklerinde yere çöktükleri, başka bir yöne yöneltildiklerinde koşarak kaçmaya çalıştıkları görüldü.

  Kuşların Ebrehe Ordusuna Saldırması: Ebrehe ordusu Mekke'ye girerken deniz tarafından, daha önce o bölgede hiç görülmemiş, kırlangıca benzer kus sürüleri bir anda ortaya çıkarak Ebrehe ordusuna saldırdılar. Gaga ve pençelerinde taşıdıkları tasları ve çamurdan balçıkları askerlerin üzerine bıraktıklarında onlar, kurumuş, paramparça olmuş ağaç yaprakları gibi dağıldılar. Rehberleri Nufeyl kaçtı, askerler kuş saldırısında telef olup feci şekilde öldüler; yolda kalanlar, geriye dönenler de helâk oldular.

  Mekke'liler bu mucizeyi dağlardan seyrederken Allah’ın iradesi karsısında hayret ve dehşet içindeydiler. Ebrehe, bu saldırıda etleri parçalanmış, çürümüş halde San'aya dönerken, Hasm kabilesinin yasadığı bölgede göğsü ikiye yarılarak acıklı şekilde öldü.

  Bu olay Peygamberimizin dünyaya geldiği yılda meydana geldiğinden, Peygamberimizin ilk mucizelerinden sayılmıştır.

  Müşrik Kureyşlileri bu olay o kadar etkilemiştir ki, 360’tan fazla putlarını unutup yedi veya on sene Allah'a tapmışlardır. Fil suresinde Allah, Fil ordusunun acıklı sonuna sadece ana hatlarıyla değinmiş ve müşriklere, Hz. Muhammed'in davetine karsı çıktıklarında, onların baslarına gelebilecek tehlike hatırlatmıştır.