Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kur'an Bizi Hangi Yöne Yönlendirmektedir? Açıklayınız Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kur'an Bizi Hangi Yöne Yönlendirmektedir? Açıklayınız

  Reklam
  Kur'an bizi hangi yöne yönlendirmektedir? Açıklayınız.


  Paylaş
  Kur'an Bizi Hangi Yöne Yönlendirmektedir? Açıklayınız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Kur'an Bizi Hangi Yöne Yönlendirmektedir?

  Kur’anı Kerim Hz. Muhammed aracılığıyla tüm insanların yararlanması için gönderilmiş evrensel bir kitaptır. Tüm ulusların Kur’an’dan yararlanmaya ve onu anlamaya ihtiyaçları vardır. İnanç, ibadet ve ahlâkla ilgili hükümlerin yerine getirilebilmesi için Kur’an’ın anlaşılması gereklidir. Yüce Allah’ın neleri helâl, neleri haram kıldığı ancak Kur’an’ın anlaşılması ile mümkün olacaktır. O sadece mezarlıklarda ve ölülere okunmak için gönderilmemiştir. İstiklâl şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi;

  “İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkıyla bilin,
  Ne mazarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.”

  İçindeki ilkeler insanlar tarafından öğrenilsin ve anlaşılsın, kutsal mesajı insanlara yol göstersin, tüm insanlığı mutluluğa ulaştırsın diye gönderilmiştir. Yüce Rabbimiz kendi emir ve yasaklarının herkesçe anlaşılıp ona göre hareket edilmesini arzu etmektedir.

  Kur’anı Kerim genel olarak her şeyi açıklamak ve insanları doğru yola iletmek için göderilmiştir. Ayetlerde;

  “Bu kitabı sana her şey için bir açıklama olarak indirdik” ve Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir” (Nahl 89) buyurulmuştur.

  Bazı ayetlerde Kur’an’ın kalplere şifa olduğundan söz edilir. Şifa olması insanlığa yararlı tüm ilkeleri açıklamış olmasından kaynaklanır. Kur’an, Allah’ın ipidir, apaçık bir nurudur, yarar veren bir şifadır, kendisine tutunanlar için bir koruyucudur, kendisine bağlı olanlar için bir kurtuluştur, eğriye düşürmez, doğruya götürür, saptırmaz, doğrultur. Kur’an, insanlığı dalmış olduğu bataklıktan kurtarmayı amaç edinir. İki dünya mutluluğunu gösterir. Hurafeleri yıkmaya ve batıl inançları yok etmeye çalışır. İnsanları çirkinliklerden ve ahlâksızlıklardan uzaklaştırmaya gayret eder.

  Kur’an, insanın düşünmeye başladığı andan itibaren “Nereden geldim ve nereye gidiyorum? Öldükten sonra ne olacağım? Beni kim yarattı? Beni niçin yarattı?” gibi sorularına cevap verir. Toplumu oluşturan bireyleri hayırlı işler yapmaya, başkalarına karşı görevlerini yerine getirmeye yönelten kurallarını bildirir. Toplumda birlik ve beraberliği, sevgi ve kardeşliği, adaleti, ahlâkı yerleştirmeyi sağlayan yasaları ortaya koyar. Yine insanların Allah’a karşı kulluk borçlarını yerine getirmeleri için, yaptıkları ibadetlerin yer ve zamanını, niteliğini, Kur’an bildirir. İnsan aklı tek başına bu gibi şeyleri bulamaz.

  Hem ruhu tatmin edecek hem dünya düzenini sağlayacak ve sonsuz mutluluğu yakalamak için Kur’an’ın açıklamalarına, aydınlatmasına ve yol göstericiliğine ihtiyacımız vardır.

  Anlatım: Dr. Mustafa Akman