Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İnsanlar, iyilik ve Kötülüklerinin Karşılığını Nasıl Görür? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İnsanlar, iyilik ve Kötülüklerinin Karşılığını Nasıl Görür?

  Reklam
  İnsanlar, iyilik ve kötülüklerinin karşılığını nasıl görür?


  Paylaş
  İnsanlar, iyilik ve Kötülüklerinin Karşılığını Nasıl Görür? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı İnsanlar, iyilik ve Kötülüklerinin Karşılığını Nasıl Görür?

  “Allah’a ve ahiret gününe inananlar, iyiliği emreder, kötülükten vazgeçirirler ve hayır işlerinde yarışırlar. İşte onlar salihlerdir.” (Al-i İmran 115)

  Bu ayette iyilik ve güzelliğe yönelmekten de öte bu amaç için yarış yapmaları gerektiği belirtilmiştir.
  İyilik ve güzelliklere yönelmek insanın hem bu dünyada hem de ahirette mutlu olmasını sağlar. İnsanların kardeşçe yaşamasını, birlik ve beraberlik içerisinde bir yaşam sürmesini sağlar. Tüm emir ve yasaklar bu amaca yönelik olarak düzenlenmiştir. İnsan bu emir ve yasakların amacınını tam olarak anlayamasa bile onlara uyduğu takdirde erdemli bir insan olur. İnsanlar yaşamın zorluklarına karşı birleşir ve birlikte çalışma isteği güçlenir. Toplumda sosyal adaletin yerleşmesi sağlanır. İnsanları, hayvanları ve doğayı sevmeyi öğrenir. İnsanlar doğruları, güzellikleri tanır. İnsanî duyguları gelişir. Bu dünyada yaptığı her şeyin ahirette hesabını mutlaka vereceğine inanan mü’min, her yönden güzel ahlâka sahip olmaya çalışır.
insanlar iyilik ve kotuluklerinin karsiligini nasil gorur