Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Aile Bireyleri Arasında Ayrım Yapmamak Neden önemlidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Aile Bireyleri Arasında Ayrım Yapmamak Neden önemlidir?

  Reklam
  Aile bireyleri arasında ayrım yapmamak neden önemlidir?


  Paylaş
  Aile Bireyleri Arasında Ayrım Yapmamak Neden önemlidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Aile Bireyleri Arasında Ayrım Yapmamak Neden önemlidir?

  Peygamberimiz, biz Müslümanları da akraba ilişkilerini sıkı tutmayı öğütlemiştir.

  "Akrabalık bağını koparan (cezasını çekmeden) cennete giremez" (Buhari, Edeb, 11);

  "Faziletli işlerin en üstünü senden ziyareti kesen akrabanı ziyaret ederek ilişkiyi sürdürmendir" (Ahmed, III, 438) anlamındaki hadisler akraba ziyaretinin ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

  Bu nedenle, akrabaların sevinçli ve acılı günlerinde yanlarında bulunmak hem insanlık hem de dini görevlerimizdendir. Onlara fiili veya sözlü olarak her hangi bir zarar vermemeli, onları kötülememeli, unutmamalı ve dargın durmamalıyız. Akrabalık ilişkilerini sürdürmek farz, bu ilişkileri koparmak ise haramdır. Akrabasını unutmayan, onlar ile ilişkisini sürdüren kimse sevap, aksine davranıp koparan da günah kazanmış olur.

  Bir adam Peygamberimize:

  - Ey Allah'ın Elçisi! Bana cennete girmeme neden olacak bir salih amel söyle, dedi. Peygamberimiz:

  - "Allah'a ibadet eder ve ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namazı kılar, zekatı verir, akrabayı gözetirsin." buyurdu (Buhari, Edeb, 10)
 3. 3
  sedef
  her insanın bir piskolojisi vardır.onların kendilerini yanlız ve değersiz hissetmemeleri için ve ailede huzurlu,mutlu ortam oluşturmak için önemlidir.aile bireyleri arasında ayrım yapmamak neden önemlidir,  aile bireyleri arasında ayrım yapmamak niçin önemlidir,  insan insanda ayırım yapmamalır. hadis,  aile bireyleri arasinda ayrim yapmamak neden önemli çok kisa,  akrabada ayrımcılık,  aile içinde ayrım yapmamak neden önemlidir