Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İbadetleri, insanların Davranışlarını Güzelleştirmek için Geliştirilmiş Paket Program Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İbadetleri, insanların Davranışlarını Güzelleştirmek için Geliştirilmiş Paket Program

  Reklam
  İbadetleri, insanların davranışlarını güzelleştirmek için geliştirilmiş paket programlara benzetebilir miyiz?


  Paylaş
  İbadetleri, insanların Davranışlarını Güzelleştirmek için Geliştirilmiş Paket Program Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı İbadetleri, insanların Davranışlarını Güzelleştirmek için Geliştirilmiş Paket Program

  Dinimizin emrettiği ibadetler, sevap kazandıran eylemler olmakla birlikte davranışlarımızı güzelleştiren programlardır. Her bir ibadetin güzel huy ve davranışlarımıza olumlu etki eden çeşitli yönleri bulunmaktadır.

  Örneğin zekatı düşünelim. Zekat, Allah’ın zengin olan Müslümanlara farz kıldığı bir ibadettir. Zekat veren biri, Allah’ın emrini yerine getirdiği için çok sevap elde eder ve O'nun hoşnut olduğu bir kimse olur. Bununla birlikte davranış yönünden pek çok kazançları olur. Örneğin:

  Para kazanma hırsı, zamanla insanı bencil, acımasız ve hak tanımaz biri haline getirebilir. Zekat vermekle insan, kendini bu tehlikelere karşı korur; paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenir.

  Zekat örneğinde olduğu gibi namaz, hac, oruç ibadetlerinde de insan davranışlarını güzelleştirmeye yönelik pek çok yararlar vardır. İnanan bir insan, ibadetlerini düzenli ve amacına uygun olarak yerine getirdiğinde Allah’ın da beğendiği mükemmel bir ahlaka sahip olmuş olur. (Anlatım: Y.Doç.Dr. Ali Kuzudişli