Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Günümüzde Yaşayan Duayla ilgili Geleneklerimize örnekler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Günümüzde Yaşayan Duayla ilgili Geleneklerimize örnekler

  Reklam
  Günümüzde yaşayan duayla ilgili geleneklerimize örnekler veriniz


  Paylaş
  Günümüzde Yaşayan Duayla ilgili Geleneklerimize örnekler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Günümüzde Yaşayan Duayla ilgili Geleneklerimize Örnekler

  Önemli gün ve gecelerde camilerde topluca dualar etmek güzel geleneklerimizdendir. İnsanlar bu gün ve gecelerde camilerde, komşular birinin evinde toplanır, kendileri, yakın akrabaları, dostları ve tüm insanlar için dua ederler.

  Günümüzde topluca dua ettiğimiz yerlerden biri de Ramazan iftar sofralarıdır. Elbirliğiyle büyük sofralar kurulur; çocuğu, genci, yaşlısı, zengini, fakiri hep birlikte, oruç açmadan önce ellerimizi ve gönüllerimizi Allah’a açarak dua ederiz


  Geçmişte esnaf teşkilatlarında duanın ayrı bir önemi vardı. Kalfalığa veya ustalığa geçenler için törenler yapılır, terfi edenlere kuşaklar bağlanır, dualar edilir ve öğütler okunurdu.

  Bugün olduğu gibi geçmişte de esnaf duaya o kadar önem verirdi ki, bunun için ‘dua kubbesi’ adı verilen yerde her sabah dükkânını açmadan önce toplaşır, o günün bereketli ve helâl kazançla geçmesi için dua ederlerdi.

  Edebiyatımız dua örnekleri açısından çok zengindir. ‘Allah’a yalvarma’ anlamına gelen ‘münacaat’ türünde birbirinden güzel yakarışlar, şiir kitaplarının giriş bölümünü süsler.
  Çeşme alınlarında, kapı girişlerinde, cami duvarlarında birbirinden güzel özlü dua cümleleri yer alır.


  (Anlatım Y.Doç.Dr. Ali KUZUDİŞLİ )geleneklerimize ornekler,  geleneklerimize örnekler