Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namaz Oruç ve Hac İbadetleri İnsanların Kaynaşmasına Nasıl Katkı Sağlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namaz Oruç ve Hac İbadetleri İnsanların Kaynaşmasına Nasıl Katkı Sağlar

  Reklam
  namaz oruç ve hac ibadetleri insanların kaynaşmasına nasıl katkı sağlar


  Paylaş
  Namaz Oruç ve Hac İbadetleri İnsanların Kaynaşmasına Nasıl Katkı Sağlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Namaz Oruç ve Hac Ibadetleri Insanların Kaynaşmasına Nasıl Katkı Sağlar

  İbadet eden kimse, Allah’ın huzurunda bütün insanların eşit olduğunu bilir. Üstünlüğün sadece Allah’a ibadet etmek ve onun rızasını kazanmakla olduğu bilincini taşır. İbadet eden kişi, insanların, ırk, renk, dil ve cinsiyet gibi farklılıklarının Allah’ın yanında önemli olmadığının farkına varır. Toplu halde yapılan ibadetler, Müslümanlar arasındaki makam, mertebe ve ırk üstünlüğü gibi duyguları ortadan kaldırıp, sosyal eşitliği ve kaynaşmayı sağlar. Cuma, bayram ve cenaze namazları gibi topluca kılınmaları gereken ibadetlerle insanların, birlikte yaşama ve dayanışma bilinci gelişir. Bireyler arasındaki kardeşlik ruhu ve dayanışma belirgin bir biçimde görülür. Aynı inanç etrafında birliktelik, toplum olma bilincini canlandırır. Değişik kıtalardan, birçok farklı ırktan insanın aynı amaç için toplandığı Hac ibadeti bütün müslümanların tanıştığı, kaynaştığı sosyal bir ibadettir. Ramazan ayında, fakir insanların davet edildiği iftar sofraları da kaynaşmanın en güzel örneklerinden biridir.

  Kurban Bayramı’nda maddi gücü yerinde olan insanların kestiği kurbanları, kesemeyen insanlarla paylaşması sosyal birlikteliği pekiştirir. Kişi, cemaatle namaz kılmakla, farklı birçok insanla, tanışma ve görüşme fırsatı elde eder. Bu durum, arkadaş ve dost edinme gibi sosyal nitelikli birçok olumlu sonuçlar doğurur. Dini bayramlar nedeniyle birbirleriyle dargın olanlar barışır, akrabalar ziyaret edilir. Tüm bunlar, ibadetlerin sosyal birliktelik ve dayanışmaya ne kadar önemli katkıları olduğunu göstermektedir.

  (Anlatım: Sadullah Sarı)