Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kul Hakkı Yemeyin Suresi ve Ayeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kul Hakkı Yemeyin Suresi ve Ayeti

  Reklam
  kul hakkı yemeyin ile ilgili ayetler


  Paylaş
  Kul Hakkı Yemeyin Suresi ve Ayeti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kul Hakkı Yemeyin Suresi ve Ayetleri

  2. Sure (Bakara Suresi), 188. Ayet
  Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hakimlere (rüşvet olarak) vermeyin.

  4. Sure (Nisâ Suresi), 29. Ayet
  Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.

  4. Sure (Nisâ Suresi), 2. Ayet
  Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır.

  “Sorumluluk,ancak insanlara zulmedenlere ve yeryüzünde haksız yere taşkınlık edenlere aittir. İşte böylelerine acı bir azap vardır.” (ŞURA SURESİ – 42.AYET)

  MUTAFFIFIN 16
  Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline. Onlar insanlardan bir şey ölçüp aldıkları zaman ölçüyü tam alırlar . Kendileri insanlara bir şey ölçtükleri veya tarttıkları zaman eksik yaparlar. Onlar tekrar diriltileceklerini sanmıyorlar mı? Büyük bir gün ki O gün tüm insanlar alemlerin Rabb’i karşısına ayağa kalkacaklardır.

  ŞUARA SURESI / 181183
  Ölçüyü, tartıyı tam yapın, eksiltenlerden olmayın. Doğru dürüst tartıyla tartın. İnsanların mallarının değerini normal fiyatların altına düşürmeyin ve yeryüzünde fesatlık yapmayın.
kul hakkı bakara suresi188 ayet