Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Oruçluyken Bacak Alınırmı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Oruçluyken Bacak Alınırmı

  Reklam
  oruçluyken bacak kılları alınırmı


  Paylaş
  Oruçluyken Bacak Alınırmı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruçluyken Bacak Alınırmı

  Oruçluyken vücuttaki fazla tüyleri temizlemenin dinen sakıncası yoktur. Bu işlem orucu bozmaz. Lüzum olduğunda temizlenmesi yerinde bir davranış olur.

  Peygamberimiz (a.s.m.), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.