Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Umreye Giden Hacca Gitmek Zorunda Mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Umreye Giden Hacca Gitmek Zorunda Mı

  Reklam
  umreye giden hacca da gitmek zorunda mıdır


  Paylaş
  Umreye Giden Hacca Gitmek Zorunda Mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Umreye giden kişi hacca gitmek zorunda mı

  İmkân bulan bir kişinin ömründe bir defa umre yapması sünnet-i müekkededir. Arife günü ile kurban bayramının ilk dört gününde umre yapmak tahrimen mekruhtur. Bunun dışında yılın her gününde umre yapılabilir.

  Şevval ve Zilkade aylarıyla Zilhicce’nin ilk on günü hac mevsimidir. Hac mevsimi dışında umre yapan bir müslümanın sırf Kâbe’yi görmüş olması sebebiyle kendisine hac farz olmaz.

  Umresini hac mevsimi içerisinde yapan bir kişi, orada Zilhicce’nin onuna kadar bekleyebilir. Bunun için bir hac yapma imkânı elde etmiş sayılır. Bu şekilde hac yapma fırsatı doğmuşken hac yapmayan müslümanlar bundan sorumlu olurlar.

  Umre yapmak için uzak yerlerden Mekke-i Mükerreme’ye giden müslümanlar daha önce haccetmemişlerse umrelerini hac mevsimi dışında yapmalıdırlar. Hac mevsimi içerisinde umre yaparlarsa bu taktirde hac günlerine kadar bekleyip hac ibadetini de yerine getirmelidirler.
umreye giden hacca gitmek zorunda mı,  hacca gitmeden önce umreye gidilir mi,  haca gitmeden once umreye gitmek,  umre mi hac mı,  umreye giden hacca gitmek zorunda mi