Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hint Kınası Gusle Mani Midir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hint Kınası Gusle Mani Midir

  Reklam
  hint kınası ile dövme gusül nasıldır


  Paylaş
  Hint Kınası Gusle Mani Midir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hint kınasıyla geçici dövme yaptırmak günah mıdır?

  Hint kınasıyla saçını boyamak caiz görülmüştür. Hadisi Şerifte Boya malzemesi olarak kına kullanımını Allah Rasulü`nün teşvik ettiği bilinmektedir. Bir hadiste şöyle buyurulur: "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi, kına ve keten bitkisidir" (Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesaî, Zîne, 16; İbn Mâce, Libas, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154, 156, 169).

  Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılır: Vücut, iğne ve benzeri aletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana gelir. Buhârî ve Müslim’de rivayet edilen hadislerde, Peygamber Efendimiz (a.s.m.), dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın Allah’ın rahmetinden mahrum kalacağını bildirmiştir. Abdeste ve gusle mani olup olmadığına gelince; bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur. Bilerek veya bilmeyerek böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah’tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. İnşallah da kabul edilir. Vücut üzerinde kına veya boyalarla yapılan geçici dövme de caiz değildir.

  Sakarya il müftülüğü
hint kınası gusle mani midir,  hint kınası abdeste engel mi,  kına gusle engel mi,  Müftülüğü n hint kinasi gusle engelmi,  hint kinasi boy abdeste engel mi,  hint kınası gusul abdestine manimidir