Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hamileliğin ilk Hafta Belirtileri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hamileliğin ilk Hafta Belirtileri

  Reklam
  hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir


  Paylaş
  Hamileliğin ilk Hafta Belirtileri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamileliğin İlk Hafta Belirtileri Nedir

  Adetinizin Gecikmesi

  gebelik belirtilerisi adet geçikmesi, genellikle oldukça düzenli olan adet döngünüz gerçekleşmez ya da zamanında gerçekleşmezse ve beraberinde yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen bir gebelik testi yapmanızı tavsiye edeceğiz. Adet döngünüz gecikti beraberinde bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtilerin yanı sıra daha sık tuvalete çıkma isteği gelişti ise o halde hamile olduğunuzun farkında değilsiniz.

  Gebeliğin Belirtileri

  Mide Bulantısı

  Gebelik belirtilerinden mide bulantısı, bazı kadınlarda hamileliğin ilk haftalarından sonra başlayan mide bulantıları, bazı kadınlarda 1 ay sonra başlayabilmektedir. Ve mide bulantısı gebelikte sabah başlayan öğlen, akşam hatta gece de devam eden bulantılar ortaya çıkar ki bu bulantılar günlerce hatta haftalarca sürebilir. Mide bulantısı yaşayan hamile kadınların yaklaşık yarısı ikinci trimester (gebelikte ilk üç aylık dönem) döneminde, mide bulantısının azalıp bir zaman sonrada ortadan kalkması sonucunda rahatlama hisseder. Bazı gebeler için durum o kadar kolay olamayabilir ve mide bulantısı bir ay kadar sürer. Bir kaç şanslı gebe ise mide bulantısı sorunu hiç yaşamaz.

  Hassas ve Şişmiş Göğüsler

  Hamilelik belirtilerinden göğüs hassasiyeti ve gögüs şişkinliği, gebeliğin ilk işaretlerinden biri hormon düzeylerinin yükseltilmesidir. Ve bu nedenle göğüslerde hassasiyet ve büyüme meydana gelir. Göğüsler büyürken ağrı ve gerginlik hissi de meydana gelir. Memelerinizin bir anda büyümesi size abartılı bir durum gibi gelip sizi telaşlandırmasın. Çünkü bu gebelik süresinde vücudunuzda meydana gelebilecek en doğal değişimlerden biridir. Vücudun hormonal değişikliklere göre kendini ayarlaması ilk üç aylık döneme yayılacaktır.

  Yorgunluk

  Hamilelik belirtilerinden yorgunluk ve yorgunluk hissi, birden bire kendinizi yorgun mu hissetmeye başladınız? Kimse gebeliğin erken dönemlerinde meydana gelen yorgunluğun nedenlerini kesin olarak bilmemekte. Bu durum progesteron hormonunu hızla artan seviyeleri nedeni ile uyku isteğini arttırmaktadır. Ayrıca sabah bulantısı ve gece boyunca sık sık idrara çıkma zorunluluğunun da sizi yorgun hale getirebilir.İkinci üç aylık dönemi daha rahat ve iyi hissediyor olmanız gereklidir. Fakat bununla birlikte yorgunluk hissiniz, iş yaptığınızda ya da gebelikten kaynaklanan rahatsızlıklar nedeni ile zaman zaman geri dönebilecektir.

  Sık İdrara Çıkma

  Gebelik belirtilerinden sık idrara tuvalete çıkma, hamilelikten kısa bir süre sonra meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle böbrekler yoluyla kan akış hızı yükselir. Bu da mesanenin daha kısa sürede daha hızlı dolmasına neden olur, bu nedenle tuvalete çıkma isteği artar ve sıklaşır. Bu belirti, ilk üç aylık dönem içinde ilk altı haftada başlayabilir.Sık idrara çıkma gereksinimi hamilelik ilerledikçe yoğunlaşacaktır. Kan hacmi artışı ve mesane içinde açığa çıkan ekstra sıvı gebelik sırasında önemli ölçüde yükselir. Büyüyen bebek mesane üzerinde daha fazla baskı uygular bu da durumu tetikler.

  Gebelik Belirtilerinden Karında Şişkinlik

  Hamilelik belirtilerinden karında şişkinliği, gebeliğin ilk haftalarında, gebelik nedeni ile karındaki şişlik size yaklaşan adet döngüsünün habercisi gibi gelebilir. Ve gebeliğin ilk haftalarında rahim hala oldukça küçük olduğundan elbiselerinizin size her zamanki gibi rahat gelmesi ve bu nedenle de aklınıza bir hamilelik olasılığı getirmemesi normaldir.

  Ruh Hali

  Gebelik belirtilerinden ruh hali, gebelikte hormonal değişikliklerin beyindeki kimyasal habercileri (nörotransmitterlerin) kısmen etkilemesinden dolayı hamilelik sırasında ruh halinin değiştirmesi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Her hamile kadın bu değişikliklere farklı yanıt verir. Bazı anneler hem iyi hem de kötü duygular hissedebilirken, diğerleri daha depresif ya da endişeli hissedebilir.

  Bu duygulardan faklı olarak eğer kendinizi üzgün e umutsuz hissediyorsanız ve günlük işleriniz yerine getirirken isteksizlik hissediyor hatta kendinize zarar verme düşüncelerine kapılıyorsanız o halde yolunda gitmeyen bir şeyler ar demektir. Vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalısınız.

  İştahsızlık

  Gebelik belirtilerinden iştahsızlık, eğer hamileliğinizin başındaysanız, en sevdiğiniz kek dilimi veya bir fincan kahve kokusu bile iştahınızı açmaya yetmiyorsa bu durum hamileliğin en belirgin semptomlarındandır. Mide bulantınız öğürmelere hatta kusmalara kadar varabilir. Bu durumu hiç kimse kesin olarak bilmiyor olsa da, bu hızla yükselen östrojen hormonunun yan etkisi olarak yorumlanmaktadır. Yani gebeliğinizde yemeye bayıldığınız şeylerden dahi midenizin bulanması ve iştahsızlık son derece normaldir.