Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Rüyanın Rahmani Olduğunu Nasıl Anlarız Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Rüyanın Rahmani Olduğunu Nasıl Anlarız

  Reklam
  rüyanın rahmani olduğunu nasıl anlarız


  Paylaş
  Rüyanın Rahmani Olduğunu Nasıl Anlarız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rüyanın Rahmani Olduğunu Nasıl Anlarız

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1- Salih rüya,

  2- Şeytanî rüya,

  3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur: Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür.

  Şeytanî rüya insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise. insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur: Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.

  Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf un rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmidokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300)
rahmani ruyayi nasil anlariz,  rahmani rüya nedir,  rüyanın rahmani olduğunu nasıl anlarız,  rüyanın rahmani olduğunu nasıl anlarız nedir,  rahmani rüya ne demek,  bir rüyanın rahmani olduğunu nasıl anlarız,  rahmani ruya ne demek