Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadının Ev işi Yapması ile ilgili Hadis Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadının Ev işi Yapması ile ilgili Hadis

  Reklam
  islamda kadının ev işi yapması ile ilgili bilgi


  Paylaş
  Kadının Ev işi Yapması ile ilgili Hadis Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının Ev Işi Yapması Ile Ilgili Hadis

  “Evlatlarınıza yüzmeyi ve (ok vb.)atıcılığı öğretin. Mümin bir bayan için evinde dokuma işini yapması/yün eğirmesi ne güzel bir eğlencedir.” (Kenzu’l-Ummal, h. No. 45343).

  Bayanlara hitaben "Sizden birinizin kendi evinde yapacağı bir iş, mücahitlerin yaptığı cihat sevabını kazandırır inşaellahu tealâ.” (Kenzu’l-Ummal, h. No. 45146).

  Peygamber Efendimiz (asm) zamanında, kadınların ev işlerinde çalıştıklarını görmekteyiz. Hatta Hz. Peygamber (asm)'in en sevgili kızı Hz. Fâtıma'nın, ev işlerinin en ağırını, en çok rahatsız edenini bile yaptığını, bu yüzden ellerinin yara, omuzlarının ezik ve bere içinde kaldığını görmekteyiz. Bundan dolayı bir hizmetçi isteyen Fatıma (ra) validemize Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

  “Allah'a olan farzlarını eda et, ailenin işlerini yap. Yatağına girince otuz üç kere sübhanallah, otuz üç kere elhamdülillah, otuz dört kere Allahu ekber de. Böylece hepsi yüz yapar. Bu senin için hizmetçiden daha hayırlıdır." [Buhari, Fedailul Ashab 9; Müslim, 80, (2727); Ebu Davud, Harac 20, (2988, 2989)]
ev işi ile ilgili hadisler