Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cevşen Takmak Günah Mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cevşen Takmak Günah Mı

  Reklam
  cevşen takmak günah mıdır kısaca bilgi


  Paylaş
  Cevşen Takmak Günah Mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cevşen Takmak Caiz midir?

  Cevşen diye bilinen ve insanların boynuna astığı, Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan uydurma bir şeydir. Cevşen, sözlükte “bir tür zırh, savaş elbisesi” anlamına gelmektedir.
  Terim olarak ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e isnad edilip Cevşen-i Kebîr ve Cevşen-i Sagîr diye bilinen, birbirinden farklı uzun Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan bir duânın adıdır. Bu Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan cevşeni şöyle açıklıyorlar.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  “Cebrail geldi ve bana dedi ki: Ya Muhammed! Sana birkaç kelime getirdim. Bunları senden önce hiçbir Nebiye getirmedim.”
  Bu hadis dedikleri şey tamamen uydurma olup asılsızdır. Güya diyorlar ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) savaşta zırhını çıkartıp, cevşeni boynuna asmıştır. Allah (Azze ve Celle)’den biraz olsun korkan böyle bir şey söyleye bilir mi?
  Cevşenle muskanın arasında hiçbir farkı yoktur. Çünkü insanlar her ikisinide kendilerini kötü şeylerden koruduğuna inanarak takıyorlar. Yoksa neden taksınlar ki? Kişi vücudunun her hangi bir yerine kendini koruması için her hangi bir şeyi takması şirktir.

  mehmet ayyıldız
adetliyken cevşen takmak,  bebeklere cevşen takmak,  Cevsen takmak gunahmi,  cevşen takmak,  cevşen taşımak günah mı