Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Pantolonlu Tesettür? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Pantolonlu Tesettür?

  Reklam
  bu soru çok soruluyor ama net bi şey istediğim için bol pantolon üzerine dizkapaklarına kadar bol kıyafet giyildiğinde tesettür olur mu?


  Paylaş
  Pantolonlu Tesettür? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  SORU: Kadınların kadınlar arasında pantolon giyerken (etek pantolon değilse), dizlerine kadar pantolonun üzerini örtmeleri gerektiğini söyleyenler var. Durum böyle midir yoksa sadece pantolona, etek pantolon şeklinde olursa mı izin vardır?

  CEVAP: Kadının pantolon giymesi yasaktır şeklinde bir cümlenin içini doldurmak zordur. Size kabaca anlatabileceğim bir ölçü vereyim: Kadının kalça ve baldır pozisyonunu, kendisi gibi bir kadının bile görmesi yasaktır. Pantolon, kadının göbekle diz kapağı arasını teşhir ediyorsa tesettür dışıdır. Bu teşhirin erkek veya kadına karşı olması sonucu değiştirmez. Eğer bu teşhir oluşmuyorsa pantolon veya başka bir kıyafetin yasaklılığı yoktur.
  Allah’tan, fitneler döneminde ayağımızı sabit kılmasını dileriz.

  Nureddin Yıldız

  -------------------------------


  SORU: Hocam pardesü altından pantolon giymek caiz midir?

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Kadınların göbekle diz kapağı arası, kocaları dışında herkes için bakılması haram bölgedir. Bir kadının bu bölgesi, kendisi gibi bir kadına hatta kız kardeşine bile haramdır. Bu birinci husus.
  İkinci husus: Kadının, avret dediğimiz yerlerini çıplak deri ile görmek haram olduğu gibi üzerine giyilmiş bir elbisenin ayrıntıları belli edecek şekilde iken görülmesi de haramdır.

  Pantolon, bu açıdan kadının kocasından başkasının görülmesi haram olan avretini belli etmektedir. Evet üzerine ikinci bir kıyafet olarak ferace ve benzeri bir şey alındığında sokakta bu sıkıntı kalkabilir ancak ev ortamında yani üzerinde o ikinci elbise bulunmadığı durumlarda pantolon kalça ve baldırları belli etmektedir. Kadının çocukları açısından bile bu sakıncalıdır. Hatta kadının kendisi gibi kadınlar açısından bile sakıncalıdır.
  Buradan da şu anlaşılmaktadır:

  Sadece dışarıda, daha güvenli olacağı için ferace ve benzeri kıyafetin altında giyildiğinde bir sakınca yok gibi dursa da ferace çıktığında sakınca da devreye girmektedir. Bunun için de kadınların pantolon giymeleri şuradan asılarak buradan çekerek bakıldığında caizleşebilir. Bu caizlik takva bir kalbi memnun etmez.

  Bir başka husus da dikkatimizden kaçmamalıdır ki o da şudur:

  Müslüman kadınlar, illa başkalarının beğenisi ile mi yaşamak zorundadırlar. Bu bir komplekstir. Pantolon için zorlama yapılırken bir de baktık pantolon ‘kot pantolon’ oldu. Hatta, sıcak havalarda bile kadınlarımız ‘kot pantolon’ kumaşından pardüse yaptırıp giymektedirler. Bunun adı taklit midir, zillet midir bilemiyoruz. Bilhassa kadınlar üzerindeki kültür emperyalizmini de dikkate alarak fetva aramamız gerekiyor. Pantolona şöyle veya böyle bir fetva bulunmuş olsa bile bizim, sırf topraklarımızı işgal eden, imanımızı hedef alan düşmanlardan ithaldır diyerek karşı durmamız gerekmiyor mu? Nerede hamasetimiz, nerede büyük büyük cihat lafları? Nasıl olsa Somali’ye fitreleri gönderince İslam adına yapılacak işleri de yapmış oluyoruz. Siyasilerden biri de İsrail karşıtı bir mesaj verince fetihler de gerçekleşiyor! Eyvah, çok endişeliyiz eyvah!


  Nureddin YILDIZ


  ------------------------------------------


  SORU: Ben 17 yaşındayım. Geçen hafta kapandım ama bir sorunum var. Etek giymeyi sevmiyorum rahat da edemiyorum zaten. Bol bir pantolon üzerine, bol dizden 5-6 parmak yukarda bir gömlek giymem sakıncalı mı? Çevremde neredeyse hiç kapalı bulunmamakta. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim…

  CEVAP: Konuyu pantolon/etek konusu olarak görmemelisiniz. Konuyu tesettür olarak görmeye çalışın. Pantolon veya etek, ikisi de tesettür sağlıyorsa değerli olur. Sizin gönlünüzü hoş tutması ya da dışarıdan bakanların güzel/şık görmesi sonucuna götüren bir kıyafet çarşaf bile olsa değerli değildir. Kendinizi tamamen itilmiş saymayın. Şimdilik böyle devam edin, ileride daha rahat düşünür giyinirsiniz inşaallah. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldızpantolonlu tesettür olur mu