Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Okumak İçin Saç Açmak Günah Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Okumak İçin Saç Açmak Günah Mı?

  Reklam
  Selamünaleyküm bacılar,,
  Ben ortasona gidiyorum ve kapalıyım.Geçen sene okula saçımı açarak gidiyordum bu benim için sorun değildi ama şimdi değişti.Açık olduğum her an canım sıkılıyor,kendimi çok rahatsız hissediyorum.Beni yaradanın,ruhuma üfleyeni,rızkımıı veren Rabb'imin farz kıldığı bir ayetiyerine getirememek beni çok üzüyor,canım sıkılıyor.Ablam 7 sene okduun 1 sene mi dayanamıyacan diyor ama benim yarın ölmeyeceğim ne belli..Hem ona kolay geliyor benim hesabımı verirken yanımda hiç kimse olmayak ne babam,annem,ablalarım hiç kimse..Bende korkuyorum işte günahımın hesabını verecek güçte değilim.Daha mumun ateşine dayanamazken cehennem ateşine nasıl dayanırım ki?Haksız mıyım ablalarım?Lütfe yardım edin bana ilim her yerde bulurum ama bundan sonra ALLAH'ımın farz kıldığı ayete karşı gelemem.


  Paylaş
  Okumak İçin Saç Açmak Günah Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  SORU: Mevcut sistem içerisinde üniversite veya okullarda baş açmak ne kadar doğru veya yanlıştır? Baş örtüsünü çıkarmayarak okulu terk etmek gelecekteki inançlı çocuklar yetiştirebilmemiz açısından ne denli doğrudur? Acaba onların gelecekleri gasb edilmiyor mu? Zira okullarını terk eden kızlarımızın yerleri farklı düşüncelerdeki kız öğrencilerle doldurularak mücadele daha zorlaşmıyor mu?

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Fitne, Müslüman’ın hangi ucundan tutacağını bilemediği sıkıntının adıdır. Bu durum da bir fitnedir. Elbette, kızlarımızın okutulmasının getirdiği sıkıntılar kadar okumamasının da getirdiği sıkıntılar vardır. Herkes, kazanacakları ile kaybedecekleri arasında tercih yaparak seçimini belirleyecektir. Ahireti unutarak tercih yapmayacağımız gibi dünyayı ihmal etme hakkımız da yoktur. Dengeye memuruz. Kalbimizde iman varsa, haramlardan tavizin sonucunu kestirebiliyorsak mesele yok demektir.

  Nureddin Yıldız


  ----------------------------
  İlim için baş açılır mı?
  SORU: Merhaba. Öncelikle böyle bir uygulama başlattığınız için teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Bir kadın okumak için başını açıyorsa ama gerçekten okumak için (hani öle güzellik olsun die değil) ve bu kız namazında ibadetinde ise, bu kıza başını açtığı için çok günah yazılır mı? Bunun günah olduğunu bilorum da siz bir açıklama yapar mısınız? Sizden çok önemli bir ricam olcak LÜTFEN BUNU DİKKATE ALIN. Bir kişiyi okumak için başını açmaktan vazgeçirebilecek sözler ayetler veya hadisler söyleyebilir misiniz veya bir kitap ismi? Yani o kişiye başını açmasının doğru bir şey olmadığını göstermek için? Allah razı olsun. Cevap yazarsanız minnettar kalırım.

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Bir kere okumanın tıp gibi kadınların muhakkak bulunması gereken bir alanda olduğunu var sayarak konuşalım. Sekreterlikten başka bir iş yapmayacağı bir branşta okumanın ne gereği olacak.
  Üniversitelerde baş açılması sorunu sorunlardan bir sorundur sadece. Ona takılıp kalırken mesela ahlâk eridi, evlenip anne olma ruhu eridi; bunlara neden takılmıyoruz?


  Baş açmayı anlatmak için en müessir söz İMANDIR, Allah KORKUSU VE AHİRETTİR. Bunlara imanı olmayanın
  etkileneceği bir kitap olmaz. Onun için iman esaslarını çok iyi kavramak gerekiyor.

  Nureddin Yıldız
saci acmak gunahmi