Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Eşlerin Birlikte Banyo Yapmaları Dinin Açıdan Uygun Mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  m salih

  Reklam

  Eşlerin Birlikte Banyo Yapmaları Dinin Açıdan Uygun Mudur?

  Reklam
  karı koca beraberce banyo yapmasının sakıncası varmı dinen


  Paylaş
  Eşlerin Birlikte Banyo Yapmaları Dinin Açıdan Uygun Mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimizde erkek ve kadınlar için avret olan yerler, yani kimlere karşı nerelerin açılmasının günah sayılacağı ayrıntısıyla açıklanmıştır. Buna göre, eşler arasında avret yoktur. Dolayısıyla eşlerin beraber banyoda gusül almaları, ne gusüllerine manidir ne de haramdır. Bununla beraber âlimlerimiz, Efendimiz (s.a.s)’den bize intikal eden çıplaklık, banyo adabı, hayâ, avret gibi konulardaki hadislere bakarak bununla ilgili birtakım açıklamalarda bulunmuşlardır.


  Banyoda kişinin tek başına yıkanırken üzerine bir örtü almasının sünnet olduğunu söyleyen fıkıhçılarımız varsa da bunun guslün en önde gelen edeplerinden biri olduğunda şüphe yoktur. Bunun gibi guslün edep ve sünnetlerine tam riayet edilmediğinde her ne kadar bu gusül geçerli de olsa kerahetten kurtulmamış olur. Bu konuda Efendimizden nakledilen hadislerden bazıları şu şekildedir:
  Behz İbni Hakîm (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir gün Allah Resulü’ne dedim ki:
  "Ey Allah'ın Resülü! Hangi avretimizi açıp, hangi avretimizi örtelim?"


  "Zevcen ve sağ elinin sahip oldukları dışında herkese karşı avretini koru!" cevabını verdi. Ben tekrar: "Ey Allah'ın Resülü, erkekle olursa?" dedim, "Gücün yeterse avretini kimseye gösterme!" dedi. "Kişi tek başına olursa?" dedim. "Kendisine karşı hayâ edilmeye Allah daha lâyıktır" dedi." (Ebü Dâvud, Hamâm 3; Tirmizî, Edeb 22)


  İbni Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Çıplaklıktan sakının! Zira sizin yanınızda sadece helâya girdiğiniz zaman ve erkek hanımına sokulunca ayrılan melekler var. Onlardan utanın ve onlara karşı saygılı olun." (Tirmizî, Edeb 42)
  "Biriniz eşiyle cinsi münasebette bulunduğu zaman eşi ile kendisinin arkasına bir örtü alsın. Eşler iki vahşi eşek gibi örtüden (büstünün) arınmasınlar." (Müslim, Hayız 10)


  Yine Efendimiz bir hadislerinde Allah’ın hayâ sahibi olduğunu ve hayâ sahibi olup örtünenleri seveceğini ifade ettikten sonra bizlere yıkanma esnasında da örtünmemizi tavsiye buyurmuşlardır. Bunun sebebi de yine hadislerde zikredilerek Allaha karşı saygılı olma, rahmet melekleriyle olan münasebeti koparmama gibi mülahazalara bağlanmıştır.
  Hz. Aişe’nin Peygamberimiz (s.a.s.)’le beraber yıkandığını nakleden hadisi şerif Buhari’de geçmektedir. Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının caiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmaları çıkarılamaz. Fakat ifade ettiğimiz gibi hanımıyla veya tek başına yıkanırken örtüsüz bulunmak haram değildir. Ancak gülsün adabına riayet edilmemiş olur. Zaten bazı fıkıh kitaplarımız, banyo yapılan yer çok küçük ise, kişinin banyoda üzerine bir şey almadan da durabileceği belirtmiştir.


  Fakat banyoda veya hamamda kişinin mahremi olan kimseler varsa, o takdirde örtünme hususunda ayrı bir titizlik göstermeli, erkekse diz kapağıyla göbek arasını kimseye göstermemeli, açık bulunduranlara da bakmamalıdır.
  alıntı
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Kadinlar yalniz banyo yaparken vucudun hangi bölgeleri kapanmalieşinle banyo yapmak günah mı,  eşinle banyo yapmak günahmı,  eşlerin birlikte banyo yapması,  eşiyle beraber banyo yapmak günah mı,  eş ile banyo yapmak caiz mi,  eşlerin beraber banyo yapması,  islamda eşler beraber banyo yapabilirmi