Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Anne Baba Hatalı Olursa Ne Yapmalıyım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  melek anne

  Reklam

  Anne Baba Hatalı Olursa Ne Yapmalıyım

  Reklam
  selamun aleykum :babam imamdı ve görev yaptıgı yerde okul olmadıgı için uzun yıllar bız şehırde yaşadık babam köyde imamlık yaptı bu zaman 10 yıl kadar sürdü zaman gecıyo ve artık bız babamızı arıyorduk,babam haftanın bır günü eve gelır o gundede pazarcılık yapardı hep derdımkı babam bızım için ne kadar da koşturuyor oysakı silgımın bittigini bile söyleyemezsım babama evimiz arabamız lüks hıç bır şeyımız yokken babamın bu çabası onlar olsun dıyemıydı diye düşünürdüm ve onunla gurur duyardım her ne kadar bır gececık gelıp de başımızı okşamasa bıle... ama bigün büyüdüm cok büyüdüm meger babamın bunları cektıgı kredıler için yaptıgını ögrendım öyle bır iki tane falan degıldı 12 taneydi tam 12 tane .ondan alıp ona yatırırken 30 mılyarlık borç olmuş faizle 90 milyar .babam gun gectıkçe degışti sandım meger hep öyleymış ben cocukmuşum her yaz bır yerlerde calışip harclıgımı cıkartım dıye ugraşırdım bır ablam var oda öyleydı ve ne yapar eder onuda alırdı elımızden vermedık mı şidedete gıderdi hem annemı hem bızı iyice sogutmuştu kendınden sadece mutlu bır gece ister hale gelmıştık gelmesın dıye 4 gözle bakar olduk önüne gelenden para istıyordu artık utanır olmuştum herkeze borcu vardı çalışırdık ama ona yetmezdi .Başka bır şehıre taşındık orda tertemız bı hayata başlıcaktık ama bu sefer dahada beter oldu bırlıkte yaşıyorduk ve ne o bıze ne bız ona alışamamıştık dayımla teyzelerımle amçalarımla herkezle kavgalı küsdu cünki insanlarda onun şiddetınden bıkmıştı süreklı para istıyordu .ve ben bugun evlıyım eşim ve ailesi ailemle görüşmüyorlar babamın adı dolandırıcıya cıkmış şahıtlerde olunca onlarda öyle bılıyorlar artık bır gece annem evde yokken ablamıda benı de dövdü cunkı artık fıkırler uyuşmuyordu sabah oldu ve ablamla bırsürelıgıne evı terk ettık daha sonra evlendım zaten dügüne gelmıcekler bılıyoken gelmışler ama eşimin ailesi onları almamış gözü yaşlı bı dügün işte ... şimdi sadece ben gidip görüşüyorum annemı ve kardeşimi özluyorum gıdıyorum bunları kısa kısa anlatmaya çalıştım çünkı hıkayenın özünü bılmeyınce kımse olanları anlamıyor şimdi ben hata yaptım mı bılmıyorum herşeye ragmen onların yanında mı olmalıydım yoksa rabbımın istemedıgı işi yapanlardan uzak mı ,mesefelımı durmalıyım ,ben kendımı cok üzüp aglıyorum .eşim onlara cook kızgın anlıyorum aslında gıtmemı bıleistemıyor ama bana pek bellı etmıyor annemde babamda kızıp cook beddua ederlerdı bıze eşim o yuzden, senı dünyaya getırdıler haram yedırmek zorunda degıllerdı hıç bır hakları yok dıyor ama ben hep şüphedeyım lütfen bana bı yol gösterın .(gızli kalırsa cok sevınırım.)


  Paylaş
  Anne Baba Hatalı Olursa Ne Yapmalıyım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumselam kardeşimiz anne baba her ne kadar qünahkar olsada
  dünyaya qelme sebebi vesilemizdir Rabbimiz dinden döndürme haricinde
  anne babaya sayqılı ve merhametli davranmamızı emretmiştir.
  Asrı Saadette Peygamberimiz (s.a.v) e ben Müslümanım müşrik olan anneme
  nasıl davranayım diye soran sahabiye qit ona hizmet et incitme diye buyurmuştur
  sana haram yedirmeleri onların bir qünahıdır fakat bu onların üzerindeki ana baba hakkını kaldırmaz
  eşin onlarla görüşmeni men ederek bencilce davranıyor yada düşünüyor olabilir ve ''hiç bir hakları yok
  sözleriyle çok yanılıyor,kendini senin yerine koyarak biraz empati kurması qerekiyor
  konu hakkında eklenen Ayeti kerimelere bir göz at istersen
  hayırlar dilerim.


  --------------------------------


  Kur'an'da anne ve babaya karşı kullanılacak üslup bir çok ayetle hatırlatılır. Yüce Allah, “İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.”" (Lokman Suresi,14)

  “Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim.” (Lokman Suresi,15)

  “Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şâyet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.” (Ankebut Suresi,8)
  “Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez." (Nisa Suresi, 36)

  Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı" (İsra Suresi, 23-24)