Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebeğim Yemek Yemiyor Ne Yapabilirim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  E.İ.

  Reklam

  Bebeğim Yemek Yemiyor Ne Yapabilirim

  Reklam
  Selamün Aleyküm hocam benim 10 aylık bir kızım var ek gıdaya geçeli çok oldu ilk başlarda daha iyi yemek yiyordu ancak şimdi ağzına yemek sürdürmüyor artık sinirleniyorum ne yapabilirim ben birde çalışan biriyim 2 aya kadar işe başlamam gerekiyor ama kızım bana çok bağımlı kucağımdan hiç inmiyor odadan ayrılamıyorum ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden ALLAH razı olsun.hayırlı akşamlar


  Paylaş
  Bebeğim Yemek Yemiyor Ne Yapabilirim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uzmanlar bebeklerin önemli bir çoğunluğunun yemek yerken sorun çıkardığını belirterek "Bebeğiniz yemek yemiyorsa üzüldüğünüzü belli etmeyin.

  Bebeğe zorla asla yemek yedirmeyin ona değişik tatlar sunun. Bebeğinizin peşinden koşarak ona yemek yedirmeye çalışmayın" önerilerinde bulundu.

  Alınan bilgiye göre önceleri iştahlı olan bir bebek daha sonra yemekten soğuyabiliyor. Bebeklerin değişken olduğunu hatırlatan ve katı gıdaya geçiş aşamasının büyük sabır ve hoşgörü istediğini vurgulayan uzmanlar yemek yedirirken şu tavsiyelerde bulundu:

  - Asıl amacınız bebeğinizi bir şekilde doyurmak değil yemek yemeyi sevdirmek olsun. Ona değişik tatlar sunun. Bebekler küçükken ne kadar çok tatla tanışırlarsa o kadar iyidir. Doyduğu zaman hiç ısrar etmeyin. Hemen yedirmeyi kesin.

  - Bebeğinize asla zorla yemek yedirmeyin. Bu aranızdaki ilişkiyi bile zedeleyebilir.

  - Bebeğinizi oyalayarak yedirebilirsiniz. Mesela resimli bir kitaba bakabilirsiniz uçak hangara insin gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

  - Bebeğinizin iştahının size rehberlik etmesine izin verin. Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de bazen iştahsız bazen de iştahlı olabilirler. Bebeğiniz yemekyemeyi kesinlikle reddediyorsa bir sonraki öğüne kadar bekleyin. Bebekler diş çıkardıklarında boy attıklarında iştahsız olabilirler. Bebeğiniz birkaç günyemek yemiyorsa üzülmeyin. Ertesi gün arayı kapatacaktır.

  - Bebeklerin de bir damak tadı vardır. Bebeğinizi tanıyın ve yemeklerini ona göre hazırlayın. Mesela peynir sevmeyen bir bebeğe yoğurt yedirin. Ancak yemeklerini hazırlarken mutlaka dengeli beslendiğinden emin olun.

  - yemek yemediği zaman üzüldüğünüzü belli etmeyin. Durumu kabullenin. Neşenizden bir şey eksilmesin. İlerde bunu size karşı koz olarak kullanabilir.

  - Bebeğinizin peşinden koşarak ona yemek yedirmeye çalışmayın. Kendisi için yemek yemesi gerektiğini öğrensin. Bebeğinizi gerektiğinde aç bırakmaktan korkmayın.

  - Yemeğini yemeyen bir bebeğe abur cubur vermeyin. Aslında bu tür gıdaları hiçbir zaman vermemelisiniz. Önemli olan onun bir şekilde karnını doyurması değil dengeli beslenmesidir. Aç kalmayan bir bebek yemeğini yemeye hiçbir zaman heveslenmeyecektir. Bebeğiniz acıktığında yemeğini yedirin. Kendi kendine yemek yemesine izin verin."


  Bebeklerde iştahsızlık bizi en çok üzen konulardan bir tanesi. Bebeklerimiz yemek yemek için nazlandıklarında ya da yemek yemeyi redettiklerinde onların yeterince beslenemediklerini düşünüp endişeleniyoruz. Özellikle ilk yılın sonunda bazı bebeklerin yeme alışkanlıkları tamamiyle değişiyor. Yemek seçebiliyor yada yemeği reddediyorlar. Böylece yemek zamanı anne ve bebek arasında tam bir mücadeleye dönüşüyor.
  Bebek İştahsızlığı İçin Ne Yapabilirim?


  Uzmanlar bu durumda bebeğim gelişimi normalse fazla endişelenmememizi söylüyorlar. Aşağıda Acıbadem Hastanesinin yayınladığı “Ye Oyna Sağlıklı Ol” adlı kitaptan aldığımız bir yazı var. Yararlı olacağını ümit ediyorum.
  “Pek çok ebeveyn bebekleri ikinci yılında birden bire daha az yemeğe başlayıp yemeklere olan ilgisini kaybedince endişelenir, ancak bu durum hemen her zaman büyümek için daha az yakıta duyulan ihtiyaçtan kaynaklanır. Genelde bebekler ilk yıllarında aşağı yukarı 7.5 kilo alır ve 25 cm uzarlar, ancak ikinci yılda yaklaşık 2.5 kilo alır ve 10 ila 12 cm uzarlar.
  Eğer her öğünde porsiyonları dikkatle ölçüyorsanız ve çocuğunuz birden bire bir seferde sadece bir kaç lokma yemeye başlarsa sizi endişelendirebilir. Bu durum normaldir. Araştırmalar çocukların her öğünde farklı farklı yiyebileceğini ancak genelde günlük aldıkları kalori miktarı aşağı yukarı sabit olacak şekilde gün içinde toplamda ne kadar yediklerini ayarlıyabileceklerini ortaya çıkarmıştır.
  İştahsızlık ancak bir kaç öğün üst üste devam ediyorsa yada çocuğunuzun büyümesi normalin altında kalıyorsa sizi endişelendirmelidir. Çocukları aç olmadıklarında yemek yemeye zorlamanın gereği yoktur. Eğer öğle yemeğinde yemek seçip yemezlerse daha sonra ara öğünlerde daha çok yiyerek toparlayabilirler. Bunun istisnası çocuğun kendisi için yararlı bir yiyeceği yemeği reddedip tatlıya geçmek istemesidir. Tatlıların ve şekerlemelerin çocuğunuzun günlük yediği besinlerin ancak küçük bir kısmını oluşturduğundan emin olun, yoksa yemekleri geri çevirmeyi öğrenir.
  Küçük çocukların çok yemek yemeye uygun olmayan küçük mideleri vardır. Ara öğünlerde besin değeri olmayan yiyecekler yerine sebze ve meyveler gibi sağlıklı gıdaları beslenmeye katınız. “
  alıntı