Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Üç Aylar ile ilgili Vaaz örnekleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Üç Aylar ile ilgili Vaaz örnekleri

  Reklam
  üç Aylar Ile Ilgili Vaaz örnekleri


  Paylaş
  Üç Aylar ile ilgili Vaaz örnekleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ VE KANDİLLER
  İnsanlar, dünyevi işlere kendilerini bazen çok fazla kaptırıyorlar ve uhrevi görevlerini ikinci plana itiyorlar. Zamanın normal seyri sırasında rutin meşguliyetlerle devam eden hayat sıradanlaşıyor hatta sıkıcı olmaya başlıyor. Allah Teala hem manevi hayattan uzaklaşmamızı önlemek hem de sıradanlaşan zamana ve hayata manevi bir canlılık katmak için bazı ay, hafta ve günlere özel bir değer atfetmiştir. Allah, zaman içinde özel ve değerli anlar yaratmıştır. Bunlar, bayram günleri ve geceleri, Cuma geceleri, üç aylar diye adlandırdığımız Recep, Şaban ve Ramazan ayı ve Kandil geceleridir. Üç aylar mevsimi aynı zamanda kandiller mevsimidir. Beş kandil gecesinin dördü üç aylar içerisinde yer alır. Milletimiz de bu günlere özel önem vermiş ve kandiller, dini duygunun geliştirilmesi için vesile kılınmıştır. Üç aylarda yer alan kandiller:Regaib Kandili: Recep ayının ilk Cuma gecesidir Miraç Kandili: Recep ayının 27. gecesi ve Efendimizin miraca çıkması olayıdır Berat Kandili: Şaban ayının 15.gecesidirKadir gecesi: Ramazan ayının 27. gecesidir Peygamberimiz üç arlar girince şöyle dua yaparmış:

  اللهم بارك لنا في رجب وشعبان وبلغنا رمضان
  “Alah’ım! Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi ramazana kavuştur.” Üç Aylar ve Kandiller Muhasebe AyıAllah ile aram nasıl? Onun istediği bir kul olabildim mi? Beni ondan uzaklaştıran kötü alışkanlıklarım var mı? Her an ölüm gelecek olsa buna ne kadar hazırlıklıyım? Ahiretimi mamur yapacak bir hazırlığım var mı? Vs.Üç Aylar ve Kandiller Dini Eğitim Ayı:Kandil dolayısı ile tebrikleşmeler, hediyeleşmeler, evde dini bir havanın oluşması, çocuklarda dini duygu ve motifleri oluşturmakta ve güçlendirmektedir. Bu gün vesile edilerek bir hediye alınması, yada zaten ihtiyaç olan bir eşya bugüne denk getirilerek alınması isabetli olur. Çocuk o eşyayı gördükçe kandili dolayısı ile din ile ilgili bir şeyleri hatırlayacaktır. Yine önemli kararlarımızı, nişan düğün gibi, iş yeri açma, ev alma vs bu günlere denk getirirsek, bu günün bereketi ile dersek pozitif bir enerji ile iyi bir başlangıç yapmış oluruz. Üç Ayları Değerlendirme: Öncelikle tövbe ve af dileği, “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.” Hadis-i şerifinin gereğini yapabiliriz.

  • Kur’an-ı Kerimi meali ile birlikte okuma çalışması, bilmeyenlerin öğrenmeye çalışması,

  · Nafile oruçlar, başta ortada, sonda. Gün aşırı, Pazartesi-Perşembe vs. Peygamberimizin tümünü fasılasız tuttuğuna dair bir rivayet yok. Bazen Recebi, bazen Şabanı çok tutardı diyor Hz Aişe. Şaban ayında çok oruç tutmasının sebebini soran Usame b. Zeyd’e Peygamberimiz şöyle demiştir: “Şaban, Recep ile Ramazan arasında insanların kendisinden gafil oldukları bir aydır. Halbuki o, içerisinde amellerin Allah’a sunulduğu bir aydır. Ben de oruçluyken amelimin Allah’a sunulmasını isterim.” (Neylü’l-Evtar, c.4, s.276)

  • Keffaret borcu olanlar bu aya denk getirebilirler.
  • Nafile namazlar çoğaltılabilir.
  • Hayır ve hasenat çoğaltılabilir.

  Kandiller bir nimet: İçinde bulunduğumuz nimetleri fark etmeye bir örnek: Bir mahallede ihtiyacı kadar dilenen, kendi halinde gariban bir dilenci varmış. Kapısının önünde eski bir sandığın üzerinde oturur, el açar, mahalleden komşular da ona bir günlük yetecek bir harçlığı mendiline bırakırmış. Bir gün mahalleden zengin görünümlü, düzgün kıyafetli biri geçiyormuş. Dilenci bu adam daha çok para verir diye umutlanmış. Adam dilenciyi biraz süzdükten sonra dilenciye para vermeden uzaklaşmış ve giderken demiş ki: “Hiç altındaki sandıkta ne olduğunu düşündün mü?” Dilenci sandıkta ne olduğunu merak etmiş ve sandığın paslı kilidini kırarak içine bakmış. Bir de ne görsün! Sandığın içi altınla dolu. Adama bir ömür boyu yetecek kadar altın varmış sandığın içinde. Adam yıllardır dilendiğine yanmış ve demiş ki: Hazine üzerinde hazineden habersiz ve mahrum geçen günlerime yazık.
  · Evet nimetler ayağımıza geliyor. Biz içinde yaşadığımız imkanları, fırsatları ve nimetleri alakasız yerlerde arıyoruz. Üç aylar ve kandiller içinde yaşadığımız fakat farkında olmadığımız nimetlerdir. 16 Temmuz Pazartesi günü, üç ayların başlangıcı, Temmuz’un 19’une 20’sine bağlayan gece de Regaip kandilidir. Bağış ve iyilik anlamlı bu gecenin kıymetini bilelim.
  ياايهاالذين امنوااتقواالله والتنظر نفس ماقدمت لغد
  “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve herkes yarına ne hazırladığına baksın. Allah’tan korkun çünkü Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr, 59/18) Üç aylar mevsimi ve kandiller, bu ayetin gereği olarak yani yarınlarımız için hazırlık yapmak için bir fırsattır. (Mukadder Ârif YÜKSEL/Divriği Müftüsü13 Temmuz 2007 Cuma / Merkez Kültür Camii)