Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Göz Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Göz Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir?

  Reklam
  Göz Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir?


  Paylaş
  Göz Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uzmanlar, özellikle bilgisayar kullanım oranlarının arttığı günümüzde fazla televizyon izlemenin ve bilgisayarın başında çok uzun süreler çalışmanın gözler için çok büyük tehlikeler doğurduğunu belirtiyor.
  Göz yorgunluğuna neden olan önemli etkenlerden birinin de hatalı aydınlatılmış ortamlarda kitap okumak olduğunu belirten uzmanlar, göz yorgunluğu için alınabilecek önlemleri de sıralıyor.

  Televizyon, video oyunları ve bilgisayarlar sayesinde, göz yorgunluğundan yakınan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle çocuklarda günümüzde baş, boyun ve sırt ağrılarının nedeni olarak, bu gerginlik gösteriliyor.
  Op. Dr. Tülay Kılıç, “Diğer hastalıklarda olduğu gibi bunda da doktora başvurmadan alınacak önlemler, yapılabilecek egzersizler var” açıklamasında bulunuyor.

  Göz yorgunluğuna karşı alınabilecek önlemler
  Ekran karşısında saatlerce kalıp TV seyretmekten kaçının. Sık sık gözlerinizi daha uzakta ki cisimler üzerinde odaklaştırın. İyi bir aydınlatmada okuyun ya da çalışın ve düzenli aralıklarla gözlerinizi doktora muayene ettirin. Gözlerdeki gerginliği atmak için, aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.

  - Başparmaklarınızı kullanarak burnun üst bölümüne masaj yapın. Diğer parmaklarınızla hafif hafif alnınıza dokunun.

  - Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak, burun kemerine masaj yapın. Önce yukarı, sonra aşağı doğru bastırın.


  - İki elinizin işaret ve orta parmaklarını burnunuzun iki yanına koyun. Orta parmaklarınızı kaldırıp, işaret parmağınızı kullanarak elmacık kemiklerinize masaj yapın. Başparmaklarınızı bu sırada çenenin altına dayayın.


  - İki baş parmağınızı, iki şakağınızın üzerine koyun. Parmaklarınızı kıvrık tutarak, göz kapaklarının çevresini hafif ovuşturun. Bunun için burundan başlayıp, kenarlara doğru gidin. Sonra tam ortasını, gözbebeğin üzerini ovuşturun.


  Dr. Kılıç; ‘Uzun süre bilgisayar veya TV başında vakit geçiriyorsanız, bir göz hekimine mutlaka başvurun. Çünkü gerekli görülürse uygun bir gözlükle daha rahat olabilirsiniz. Özellikle bilgisayar kullanımında anti reflektif gözlük camları çok rahatlatıcı olmaktadır’ diye hatırlatıyor.

  alıntı.