Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Evde Dogal Nemlendirici Yapımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Evde Dogal Nemlendirici Yapımı

  Reklam
  evde dogal nemlendirici


  Paylaş
  Evde Dogal Nemlendirici Yapımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğal yağlar ile nemlendirici krem yapılabilir
  Kış mevsiminde kuruyan cilt için en önemli bakım malzemesi nemlendirici kremler'dir. Soğuk havada iyice hassaslaşan cildin esnekliği azalır; çatlama ve yırtılmalar oluşur.

  Özellikle sıcak ortamdan soğuğa çıkıldığında, sıcak-soğuk su teması sıkça yapıldığında el, yüz ve boyun bölgeleri etkilenir. Piyasada bulunan nemlendirici kozmetik ürünleri pahalı geliyorsa, evde bulunan malzemelerle aynı işi görecek, üstelik tamamen doğal nemlendirici kremler yapılabilir. Cildi nemlendirmek ve beslemek için mutlaka markalı kremleri kullanmak gerekmediğini belirten estetik uzmanı Gülten Şenşafak, herkesin evde kendi cildine uygun cilt bakım ürününü yapabileceğini söylüyor. Her türlü cildin nemlendirici'ye ihtiyacı olduğunu ifade eden Şenşafak, "Güneşten, hava kirliliğinden, soğuktan veya kış günü odanın aşırı sıcaklığından dolayı cildimiz kurur. Nemlendirilmeyen ciltte kabuklanma ve çatlamanın yanı sıra kırışıklık oluşur. Kuru cilt erken yaşlanır. En iyi nemlendiriciler'den biri de E vitamini kapsülüdür. Cilde doğrudan el ile sürülebilir." diyor. Şenşafak'ın önerdiği bazı formüller için aktarlarda bulunabilecek doğal bitki yağları kullanmak gerekiyor. Evde yapılan nemlendirici kremler her an taze olduğu ve içine uzun süre dayanması için koruyucu katkı maddeleri konulmadığı için yan etkisi de görülmüyor.

  Her türlü cilt için susam yağlı krem

  Bir tatlı kaşığı lanolin ile üç çorba kaşığı gül suyu veya çiçek suyunu ayrı kaplarda ben-mari usulü (su konulmuş daha geniş bir kabın üzerinde buharda tutarak ısıtma) ısıtın. Sonra birbirine karıştırın. Bir çorba kaşığı susam yağını da ben-mari usulü ısıtıp sıcak kreme ekleyin. Soğuyuncaya kadar karıştırın. Cam kavanoza koyduğunuz bu krem buzdolabında iki ay dayanabilir.

  Kuru ve normal ciltlere gece kremi

  İki çorba kaşığı kakao yağı, üç çorba kaşığı badem yağı ve iki çorba kaşığı lanolini hafif ateşte ben-mari usulü eritin. Karışım düzgün bir kıvam alınca ateşten çekin. İki tatlı kaşığı gül suyu ve yarım tatlı kaşığı eritilmiş bal ekleyin. (Gül suyu yerine aynı miktarda maden suyu veya bitkisel losyon da olabilir.) Karışım soğuyunca bir adet E vitamini kapsülü de ekleyip karıştırın. Soğuduktan sonra kavanoza koyup buzdolabında saklayarak kullanın.

  Kuru ciltlere sirkeli krem

  Ateş görmeden yapılan bir kremdir. Malzeme çok görünse de yapımı kolaydır. 2 çorba kaşığı susam yağı, 1,5 tatlı kaşığı çiğ sütün kreması, yarım yumurta sarısı ve yarım tatlı kaşığı tuzu (mümkünse deniz tuzu) bir kabın içinde iyice karıştırın. İki çorba kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı bal ve 8 çorba kaşığı susam yağı ekleyin. İsterseniz birkaç damla parfüm de ilave edin. Bütün malzeme birkaç dakika daha karıştırıldıktan sonra krem kullanılmaya hazırdır. Buzdolabında saklayın. Banyodan sonra veya gece yatmadan önce de kullanılabilir.

  Yağlı ciltler için nemlendirici gece kremi

  Üç çorba kaşığı yoğurt, bir yumurtanın sarısı ve bir çorba kaşığı kremayı (veya çiğ sütün kaymağı) bir kabın içinde karıştırın. Bir çorba kaşığı balı ılıtıp akıcı kıvam alana bu karışıma katın. Yarım çorba kaşığı sirke ve yarım çorba kaşığı domates suyu da ekleyip düzgün bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Her yağlı cilt birbirine benzemez. Bu nedenle, krem 3-4 kez kullanıldıktan sonra ciltte aşırı kuruluk yapacak olursa krema miktarını biraz artırın. Yaptığınız krem cildi gerektiği kadar kurutmuyorsa da yoğurt miktarını artırın.

  Her türlü cilde ballı krem

  Bir yumurtanın akını iyice karıştırın. Bir komposto kaşığı bal ile birkaç damla badem yağını ağır ağır ekleyin. Karışım düzgün bir kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Cildi kuru olanlar birkaç damla daha fazla badem yağı katabilir. Bu krem buzdolabında bir hafta kalabilir.

  Kendiniz evde nemlendirici krem yapabilirsiniz hakkinda aciklamalar Kendiniz evde nemlendirici krem yapabilirsiniz konusunda bilgiler.
  Anahtar Kelimeler:nemlendirici krem, nemlendirici kremler, Kendiniz evde nemlendirici krem yapabilirsiniz, Evde nemlendirici krem yapma ,Evde nemlendirici krem yapmak ,evde nemlendirici krem nasıl yapılır ,nemlendirici krem yapımı , nemlendirici kozmetik ürünleri
  alıntı.