Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gündüz İstihareye Yatılır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gündüz İstihareye Yatılır mı?

  Reklam
  s.a istihareye gündüz yatılırmıı


  Paylaş
  Gündüz İstihareye Yatılır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumselam,önce bilmemiz gereken
  istihareye yatılmaz istihare yapılır,yani istiharenin
  uyku ile alakası olmadığı,istiharenin her zaman yapılabileceği fakat
  sakinlik açısından yatmadan önce yapılmasının daha uygun olduğu
  bu konuda Nureddin Yıldız hocanın verdiği bilgilere bakabilirsiniz.

  ------------------

  İstihare nedir Sünnete uygun istihare nasıl Yapılır?


  İSTİHARE önemli Sünnet’lerden biridir. Şu şekilde yapılır ve uygulanır.
  a- İstihare, farz ve haram olmayan işler için yapılır. Yani bir işin yapılması ne farz ne de haram diye hükmü yoksa, mübah bir iş ise onu yapıp yapmamak konusunda istihare yapılır. Mesela, kendisine hac farz olan bir
  Müslüman, hacca gideyim mi diye istihare yapamaz. Ya da dükkanını bankaya kiraya vermek için istihare yapamaz. Evleneceği bir erkeğin veya bayanın uygun olup olmadığını tespit için istihare yapabilir ve bu Sünnet’tir.

  b-
  İstihare’nin Sünnet’lerden bir Sünnet olması şu demektir: İstihareyi yapan Müslüman Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize uymasından dolayı ecir kazanır. Ayrıca da yapacağı işin kendisi için hayırlı olup
  olmadığı konusunda kalbine manevi bir işaret gelmiş olacağından huzurlu bir iş yapar.

  c- Önce, yapılması düşünülen işle ilgili maddi araştırma yapılır. İstişare özellikle uygulanır. İstişare, bir işi o işin ehli ile görüşmek, fikirlerini öğrenmektir. Mesela evlenecek olan birinin İSTİŞARE etmesi, evlenilmesi düşünülen kişiyi tanıyanlarla görüşmesi, onunla ilgili elde ettiği bilgilerle kendisini ölçmesi ve yaşı, düşüncesi olgun olanlarla fikir alışverişinde bulunmasıdır.
  d- Maddi hazırlık bittikten sonra istihareye geçilebilir. Bunun için de şöyle bir uygulama yapılır. Abdest alınıp iki rekât namaz kılınır. Mümkünse bu namaz, zihnin rahat edeceği yatma öncesi olsa daha iyi olur. Namazdan sonra dua yapılır. Bu duanın hadislerde geçen orijinal şekli olsa mükemmel olur. Onu bulamayan ise, ‘Allah’ım ben filan işi yapmak istiyorum. Bu benim için hayırlı ise kalbime onu yerleştir. Değilse beni ondan uzak tut.’ şeklinde dua eder.

  Mümkünse başka bildiği duaları da ekler. Bundan sonra yapılacak bir şey yoktur. İki üç gün bekler. Aradan geçen üç günden sonra, o yapmayı istediği iş, onun kalbinde daha sempatik hale gelmiş ise istiharenin sonucu olumludur. Aksi olmuşsa yani, o işten soğumuş ise sonuç olumsuz demektir. Hiç bir sonuca ulaşamamış ise, aynı şekilde istihare iki üç kere daha tekrarlanabilir.
  e- İstihareyi herkes kendisi yapar. Özel bir istihareci kiralamak Sünnet’te yoktur.

  f-
  İstihare için rüya görmek de yoktur. Rüya gerekli değildir. Eğer gördüğü bir rüya, kalbinin ona ısınmasına veya soğumasına neden olmuşsa o rüya o zaman istiharenin sonucu olmuş demektir.


  Nureddin Yıldız
 3. 3
  samet01samet
  Gunduz calisirken istihareye yapilirmi?
  Istihare yapildikdan sonra ne yapmali hic konusmamalimiyiz.. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  gündüz istahare namazı kılıp istehareye yatılabilinirmi 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Gündüz gece ayrımı varmı bilmiyorum 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Evet gündüz yatılırgündüz istihareye yatılır mı,  istihareye gündüz yatılırmı,  istihare gündüz yapılır mı,  istihare namazı gündüz kılınır mı,  gunduz istihare yapilirmi,  gündüz istihare yapılır mı,  istihare gunduz yapilirmi