Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İrem İsminin Anlamı Gerçekten İyimi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  büsra

  Reklam

  İrem İsminin Anlamı Gerçekten İyimi

  Reklam
  Irem Isminin Anlamı Gerçekten Iyi mi?


  Paylaş
  İrem İsminin Anlamı Gerçekten İyimi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinen mekruh sayılan isimler
  "Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah'a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça'da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır.
  Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır."

  'İSİM HER DİLDEN OLABİLİR'
  Yrd. Doç. Dr. Öztürk, "İsim her dilden olabilir. Yeter ki anlamı güzel olsun, yaşadığı toplum ve kültüre yabancı olmasın" dedi.
  Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin kullanılabileceğini, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca olmadığını aktaran Öztürk, isimlerde Allah'a kulluğun ifade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, İslam büyüklerinden hatıra kalan isimlerin kullanılabileceğini, halk arasında yaygın olan Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimlerin de benimsendiğini söyledi.

  Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  bu kelimenin anlamı iyimi kötümü bana biri kötü demişti anlaamı hıristiyanların üzüm bağına denirmiş bu üzümlerlede şarap yaparlarmış bu doğrumu 4. 4
  Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir.
  Yukarda irem isminin anlamı yazılmış SAHTE CENNET 5. 5
  Kayıtsız Üye
  arkadaşlar benim ismim de irem. dinkültürü öğretmenime sordum bu tarz isimleri olan isimli kimseler harama girmezmişç çünkü sonuçta bu isimleri kendine sen koymuyorsun koyanlarda bilmiyorlarsa günaha girmezlermiş peki bir arkadaşım var ablasının ismi kamila kardeşinin ismi samira arkadaşımız ismi fatima bunlar fatima dışında anlamsız isimler mi 6. 6
  İrem Uzunay
  Benim adım İrem şimdi ben günaha mı girdim yani 7. 7
  Kayıtsız Üye
  benim ismim de irem 8. 8
  Kayıtsız Üye
  irem isminin anlamı gerçekten iyi bir anlammı