Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Niyet Etmezsek Oruç Kabul Olurmu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Niyet Etmezsek Oruç Kabul Olurmu

  Reklam
  niyetlenmeden oruç kabul olurmu


  Paylaş
  Niyet Etmezsek Oruç Kabul Olurmu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutarken bugünkü veya yarınki ifadelerini kullanmak şart değildir. Gece yarısından sonra oruca niyetlenen bir kimse bu günkü orucu, bundan daha önce niyetlenen yarınki orucu tutmaya diye niyetlenilebilir.

  Oruçta Niyetin Hükmü Nedir?

  İbâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

  Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?

  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

  Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır. Ancak, İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan`da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin.

  Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu geçerli olur..

  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Niyet etmeyip orucu bozsak 61 buyrulurmu 4. 4
  Kayıtsız Üye
  orucu yemişse kaza orucu olur 5. 5
  Kayıtsız Üye
  ah fani dünya 6. 6
  Kayıtsız Üye
  olur niyette oruçta önemlidir 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Sahura kalkmasak ve niyet etmesek orucumuz kabul olur mu? Ya da niyeti en fazla ne zaman edeblriz 8. 8
  coskun
  Arkadaşlar niyet etmeden kabul olurmu oruç ??? 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Arkadaşlar niyet etmeden kabul oluyormu oruç ? 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Yeter ya bozar işte anlamadınızmıniyet etmezsek oruç kabul olurmu,  niyet etmezsen oruç kabul olurmu,  niyet etmezsek oruç kabul olur mu,  niyetsiz oruç kabul olurmu,  oruca niyet etmezsek ne olur,  niyet edilmeden tutulan oruç kabul olurmu,  niyetlenmeden oruç kabul olurmu