Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Huzur ile ilgili Yazılar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Huzur ile ilgili Yazılar

  Reklam
  huzur ile ilgili yazılar


  Paylaş
  Huzur ile ilgili Yazılar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Huşu ve huzur-u daimi, insanın Allah’ın huzurunda olduğunu idrak edip ona göre hareket etmesi anlamındadır. Allah’ın huzurunda olduğunu sürekli akılda ve zinde tutmanın tek yolu, her şeyde ona açılan marifet pencerelerini görebilmek ile mümkündür. Yani bir çiçeğe, bir böceğe, bir yıldıza baktığımız zaman, Allah’ın isim ve sıfatlarını o şeylerde görebiliyor isek, o zaman her şey bize Onu hatırlatır ve Onu gösterir. İşte bu manaya huzur-u İlahide meleke kespetme denir. Yani sürekli onun huzurunda olduğumuzu akılda ve zinde tutmak anlamına gelir.

  Böyle bir huzur ve meleke de ancak sağlam ve tahkiki bir iman ile kazanılır. Bu zamanda sağlam ve tahkiki iman dersini Risale-i Nurlar veriyor. Risale-i Nurlar ile meşgul olmak, onun penceresi ile tefekkür etmek, o güzel huzur ve meleke durumunu temin edebilir.

  Huşu ve huzuru bozan diğer bir sebep ise, günahlar ve gaflettir. Bu zamanda sağlam bir huzur ancak takva ile mümkündür. İnsan ne kadar tefekkür ehli de olsa, takva yok ise, huzuru bozar. Tefekkür ve takva huzur ve huşunun temeli gibidir. Bu iki temelden birisi eksik olursa, huzur ve huşu kaybolur.
 3. 3
  Huzura dair


  Huzuru aradığımız anlar olmuştur kimi zaman kendi içimizde, kimi zaman bir dost gülüşünde, kimi zaman bir kitabın satır aralarında, kimi zaman bize özel yazılmış bir mektubun noktalamasında, kimi zaman bir şarkının ezgisinde…


  Böyle anlardan birinde bir ezgi çalındı kulağıma, Zülfü Livaneli ‘dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey’ diyordu. Ne güzel bir mısraydı, iki ayrı cümle birbiriyle anlamlı ne güzel bir uyum yakalamıştı ne kadar hoş bir bütündü… Ama ayrı ayrı da bir şeyler çağrıştırıyordu sanki bir şeyler anımsatıyordu… Tabi ya dünyayı güzellik kurtaracak diyen Dostoyevski ve bir insanı sevmekle başlar her şey diyen Sait faik in dar anlamda sözlerini geniş anlamda dünyalarını birleştirmişti sanatçı.

  Birbirini hiç tanımayan, iki ayrı coğrafyanın hatta iki ayrı asrın insanının dünyaları birleşmişti işte. Birbirinden bağımsız iki ayrı dünya ne hoş bir uyum yakalamıştı. Müzik evrenselliğini yine konuşturmuştu. Ve tabi ki duygular hangi coğrafyaya hangi lisana ait olursa olsun ortak bir noktada buluşmuştu.

  Livaneli’ye, Sait Faik’e göre bir insanı sevmekle başlayacaktı her şey. Belki de o insanı tüm vasıflarından tüm sıfatlarından arındırarak sevmekle… Belki de sırf insan olduğu, sırf insan olduğumuz için… Sırf sevilmeye bir o kadar da sevmeye ihtiyacımız olduğu için…

  Huzur diyordum… Belki de huzuru gerçekten severek bulacaktık, karşılığında hiçbir şey beklemeden, herhangi bir neden aramadan ya da sevgimizi herhangi bir vasfa bağlamadan. Kaçımız cesaret edebilmişizdir ki kimliğine bakmadan sevebilmeye? Belki cesaret edemediğimiz için asırlar boyu huzuru aramışızdır, hatta kimi zaman aramaktan yorulup onun bizi bulmasını beklemişizdir.

  Bazen hiç farkında olmadan huzur verdiğimiz anlar olmuştur eminim, huzurun bir ögesi olduğumuz anlar, farkında olsak belki o huzuru veremeyeceğimiz anlar… Kim bilir o an biz de tam onu ararken onun ögesi olmuşuzdur. Nasıl bir mucize düşünebiliyor musunuz?

  Kim bilir belki bu mucize tam da şöyle olmuştur; hiç tanımadığımız hiç konuşmadığımız hiçbir ortak noktamız olmayan hatta belki farklı yerlere ait olduğumuz bir insan bizi seviyordur. Evet, yanlış duymadınız tüm vasıflarımızdan sıfatlarımızdan ve kimliğimizden habersiz bizi seviyordur. Bu sevgi, tam anlamıyla bize lüt’fedilmiş bu duygu, sayesinde varlığımızla bir insana tam anlamıyla bir yabancıya huzur veriyoruzdur. Ve belki aslında bu anda biz de huzuru arıyoruzdur, bir insana huzur verdiğimizden habersiz ve bir huzurun tam ortasındayken… Bu şekilde bir güzellik yaratıp hayata tutunuyor, bir başkasının da tutunmasına vesile oluyoruzdur belki de. Hayat zaten mucizeler bütünü değil midir? Onun için neden olmasın, bence mümkün…
  alıntı 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Tebrik ediyorum tam anlamyla bana hitap eden bir yazi olmuş...Huzura dair benim düşüncelerim ama dile getremediklerim olmuş...👏👏☺huzur ile ilgili yazılar,  huzurla ilgili yazılar,  huzur ile ilgili kompozisyon,  huzur ile ilgili yazı,  Huzur ıle ılgılı kompozısyon,  huzur ile ilgili konusma,  huzurla ilgili kompozisyonlar