Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İçinden Küfür Etmek Günah Mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İçinden Küfür Etmek Günah Mı

  Reklam
  içinden küfür etmek günah mı


  Paylaş
  İçinden Küfür Etmek Günah Mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Böyle şeyleri düşünmeniz, aklınıza gelmesi sizi hiçbir zaman küfre düşürmez, imanınıza zarar vermez.

  Çünkü bu sözleri dilinizle söylememiş, kalben tasdik etmemişsiniz. Üstelik bunları düşündüğünüzden dolayı üzülüyorsunuz.

  Üzülmeniz, böyle bir düşünceye sahip olmadığınızı gösteriyor. “Söyledim gibime geliyor” diyorsunuz ya, işte bunun tek adı vardır: Vesvese…

  Vesveseyi insana şeytan verir, şeytan aklına getirir. Söylemişsin, tasdik etmişsin gibi baskı kurar.

  Bu tür vesveselerde şeytan önce şüp*heyi kalbe atar, fakat kalp hemen tepki gösterir, savunmaya geçer. Bu esnada savunmayı bırakır da kabul ederse, şeytan birinci atışta hedefe isabet ettirmiş olur.

  Fakat kalp kabul etmezse, şeytan orada bir iz bırakır, sonunda bir leke oluşturur. Bir süre sonra hayal aynasına imana aykırı bazı pis düşünceler yansır, Bu görüntü ve leke kalbin hırçınlaşıp feryat etmesine, sıkılıp daralmasına kâfi gelmiştir. Sonunda “Eyvah!” diyerek ilk hastalık mikrobunu kapar ve ümitsizliğe düşer.

  Vesvese mikrobunu kapan insan, kalbinin Allah’a karşı edepsizlik ettiğini sanır, telaşa kapılır, titrer ve birdenbire heyecan dalgası bedenini sarar.

  Böyle bir vesveseye kapılan insan öncelikle telaşa düşmemeli, endişe etmemelidir. Telâş ve endişeye sebep olan şeyin gerçekte var olması gerekir. Oysa Çünkü kalbe gelen düşünceler hayal ürününden başka bir şey değildir. Hayalden geçen küfürlerin ve çirkin sözlerin de bir değeri ve bir önemi yoktur. Üstelik insana bir zarar da vermez.

  Bunun için insanın küfre iten şeyleri hayal etmesi onu küfre götürmez. Çünkü bir şeyin hayalden geçirilmesi bir karar ve hüküm sayılmaz. Oysa küfür sözlerin ve çirkin kelimelerin dille ifadesi bir hükümdür. Küfrü ve çirkin sözü hayalinden geçiren insan bunu söylemiş değildir ki mes’ul olsun, günaha girsin, imanı gitsin…

  Kalbe gelen küfür sözler kalpten gelmiyor, bunun için kalbe ait değildir. Çünkü bu sözlerden kalp rahatsızdır; sıkılıyor, daralıyor. Kalbin bir ürünü olmadığı için bir kuruntu ve evhamdan başka bir şey değildir.

  İnsanın kalbine gelen, hayal aynasına yansıyan bu çirkin/küfür sözler şeytanın santralinden geliyor.

  Kalpte melek ilhamı ile şeytan vesvesesinin birbirine yakın olması insana bir zarar vermez.

  Vesvese nasıl olursa zarar verir?

  İnsan vesvesenin zarar vereceği vehmine kapılır, zarar verdiğini düşünürse zarar görür. Böylece kalbini sıkıntıya sokmuş, ıztıraba sürüklemiş olur. Çünkü hayali hakikat sanmıştır. Bir şeytan işi olan vesveseyi kendine mal etmiştir.

  Yani vesvesenin zarar verdiği kanaatine varmış, zarar görmüştür. Tehlikeli sanmış, tehlikeye düşmüştür. Zaten şeytan da böyle bir şeyi istemektedir ve şeytanın dediği olmuştur.

  Bundan kurtulmak için hemen şeytanın şerrinden Allah’a sığınmak lazım, başta “Euzü” duası olmak üzere Felak ve Nas surelerini okuyarak içinden vesveseden kurtulmak lazım.

  Bu konuda daha geniş bilgi için “Vesvese, Sebepleri ve Kurtuluş Yolları” çalışmamıza ayrıca bir göz atmanızda fayda vardır.

  Mehmet Paksu
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  sevgili dostlar bendede aynı sıkıntı vardı.hemde çok aşırı boyutlarda...Bursada kabri bulunan Emir Sultanı Buhari adlı büyük bir velinin YASİNİ ŞERİF MEAL HAVAS VE ESRARI adlı kitabı var.Orda bir duaya rastladım.Bu duayı üzerinde bulundurana ne kadar tılsım yapıldıysa bozulur diyordu.Yasini şerifdeki bir ayetle ilgili dua.Fotokobisini çektirip üzerimde taşımaya başlayınca elhamdulillah küfür diye bir şey kalmadı.üzerimde vebal kalmasın diye yazma gereği duydum . inşallah sizde şifa bulursunuz. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Bendede var öle bişiki hastalık takıntı gibi kalben bazen iyi oluyom örnek 12 saat sonra önceden takıntı olan şeyi düşünüyom o an baska bişi düşünemiyon içimden küfür ediyomusum gibi oluyo anlamadım gitti o güzel.his kayboluyo kalbim namaz namaz diyor bağırıyor kötü söz içimden diyom.gibi.bişi oluyo anlamadım güzellik gidiyo bomnoş sanki yasinde ki ayet hangisidir 5. 5
  Kayıtsız Üye
  peki oyunda küfretmek günahmı? 6. 6
  peki oyunda küfretmek günahmı?
  Müslüman elinden ve dilinden zarar görülmeyen insandır
  çirkin sözler kötü kelimeler dilin fuhşiyatı olarak nitelendirilmiş ve
  dinimizde yasaklanmıştır

  -insanlara güzellikle söyleyin (Bakara 83)
 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Selamın aleyküm
  Lütfen bu duanın ismi ne bende böyle içimden küfür ediyorum ve hatta çok kötü bisi kufur dilime alışmış gitmiyo nolur o duayı Bana da şöyle 8. 8
  Selamın aleyküm

  Öncelik ile ibadetlerinizi gözden geçirin eksikleriniz var ise düzeltmeye çalışın,sabah akşam korunma dualarını okuyun,aklınıza gediğinde estağfirullah çekin.
içinden küfür etmek günah mı,  içinden küfür etmek,  küfür etmek günah mı,  içinden allaha küfür etmek,  küfür etmenin günahı,  istemeden küfür etmek günah mı,  küfür etmek günah mıdır