Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gusül abdesti ve abdestte şüpheye kapılıyorum,bilgi verirmisiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gusül abdesti ve abdestte şüpheye kapılıyorum,bilgi verirmisiniz?

  Reklam
  gusul abdestı alamıyorum süpheye düşüyorom tırnak uzunlugundan kasıklardaki kıllardan koltuk altı kıllardan uzunmu degilmi diye çok şüpheye düşüyorum gusle mani şeyleri yazarsanız sevinirim ve vesveseden nasıl kurtuluruz canım çok sıkılıyor niyet etmeden 3 agza 3 burna su versek ve bütün vücudu yıkasak gusül kabul olurmu s.a.


  Paylaş
  Gusül abdesti ve abdestte şüpheye kapılıyorum,bilgi verirmisiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gusül ve abdeste enqel olan ve olmayan durumlar

  1- Burundaki kuru kir altına ve dişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  2- Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  3- Guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.

  4- Kadınların taktıkları spiral gusle mani değildir.

  5- Başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.

  6- Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

  7- Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.

  8- Kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  9- Saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz.

  10- Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir.
  Ancak katı yağların altına su geçmez