Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Meleklerin özellikleri nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Meleklerin özellikleri nelerdir

  Reklam
  meleklerin özellikleri nelerdir


  Paylaş
  Meleklerin özellikleri nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İmanın şartlarından biri de Allah’ın meleklerine inanmaktır. Melekler, Allah’ın nurdan yarattığı varlıklardır. Onlarda bizlerde olduğu gibi erkeklik ve dişilik yoktur. Yemez, içmez, yatıp uyumazlar; yorulmaz ve hastalanmazlar. Allah’ın dilediği kadar yaşarlar. Yerde, göklerde ve her tarafta bulunurlar. Devamlı insanlarla birlikte olanları da vardır.

  Melekler; Allah’ın emrini yerine getirir, yasaklarından sakınırlar. Gece gündüz O’na ibadet eder, dua ve niyazda bulunurlar.


  Melekler, son derece kuvvetli ve sür’atli varlıklardır. Bizlerin yapamadığını melekler kolayca yaparlar, ulaşamadığımız yerlere çabucak ulaşırlar. Çeşitli görevleri olan meleklerin sayılarını ancak Allah bilir.

  “Melekleri neden göremiyoruz? Melekler var olduklarına göre onları görmemiz gerekmez mi?” gibi sorular aklımıza gelebilir. Evet, melekler her yerde bulundukları halde onları göremiyoruz. Çünkü onlar nurani varlıklardır. Bizim gözlerimiz ise onları görebilecek şekilde yaratılmış değildir. Hem biz, sadece onları değil, var olduklarında şüphe olmayan daha pek çok şeyleri de göremiyoruz. Ruhumuz, bu göremediğimiz şeylerdendir. Ruhumuzu da göremiyoruz ama var olduğuna inanıyoruz. Her varolan şeyin görülmesi de gerekmez.

  İşte melekler de ruhumuz gibidir, gözle görülmezler. Allah bizim göremediğimiz melekleri peygamberlerine göstermiş ve onların aracılığıyla peygamberler Allah’tan mesajlar almışlar, Allah’ın kelamını işitmişlerdir. Kur’an-ı Kerim de, Peygamberimize böyle gelmiştir ve Kur’an-ı Kerim’de onların varoldukları bildirilmiştir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Meleklerin özellikleri kısaca madde madde

  `YEMEZLER İÇMEZLER``
  `NURDAN YARATILMIŞTIR``
  `HİÇ GÜNAH İŞLEMEZLER``
  `HIZLI VE SÜRATLI VARLIKLARDIR``
  `ERKEK VE DİŞİLİK YOKTUR``