Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan istiare niyetiyle gördüğüm rüyamı yorumlarmısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  istiare niyetiyle gördüğüm rüyamı yorumlarmısınız?

  Reklam
  gece 2 rekat istihare namazımı kıldım ve yattım. rahatsızlanmadan önce 5 kez yapmıştım ama hiçbirşey görmemiştim. dün gece tekrar başladım ve namazdan sonra duamı edip yattım. rüyamda vücudumun biyerinde çıkmış bir sivilce vardı. onu sıkmaya başladım.o küçücük uçtan serçe parmağım büyüklüğünde ve kalınlığında irin çıktı. tanıdığımız ahbap bi teyzem irini çıkarırken yanımdaydı. elinde 1 tane beyaz renkte peçete bir tanede siyah renkte kumaş bir mendil vardı. siyah mendili irini temizliyeyim diye bana verdi. aldım. kendi kendime de bir yandan diyorum ki kağıt peçeteyi verseydi ya bu mendile yazık değil mi diyordum. çıkan irini aldım peçetenin içine atmaya kalktım kapıya doğru gittim ve uyandım. Allah rızası için bana bunu yorar mısınız? etkisinde kaldım çok. günlerdir görmek için Rabbimden bir işaret bi anlam bekliyorum. bu gönderilen bir işaret olabilir mi? okuduğuma göre renklerin çok etkisi varmış fakat bunu görmeyi dilediğim insanın hayırlı mı değil mi olduğu üzerinde yormak nasıl olur ki?


  Paylaş
  istiare niyetiyle gördüğüm rüyamı yorumlarmısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  istiharede görülen rüya değil,istihare sonrası kalbin meyili esas alınır.
  istiharenin hükmü nedir,sünnete göre istihare nasıl yapılır
  buyur okuyun kardeşim,qördüğün rüyayı Allah (c.c) hayıra çıkarsın
  rüyalarla amel olunmaz

  -----------------------

  İSTİHÂRE NEDİR NASIL YAPILIR?
  Sözlükte "hayır ve iyilik istemek, bir şey hakkında hayır talep etmek" anlamlarına gelen istihâre, bir kimsenin yapmayı istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağını Allâh'ın kendisine bildirmesi maksadıyla yatmadan önce iki rek'at namaz kılarak Allâh'a dua etmesidir.
  İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve âhiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istihâre ederler ve Allâh'tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allâh'tan dilemek ve O'ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.

  İstihâre namazı menduptur. Namazın birinci rekatında Fatiha'dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekatında Fatiha'dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihâre duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir:

  "Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin.

  Allâh'ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!" (Buhârî, Teheccüd, 25)

  İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihâre yapılmaz. İstihâre, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihâreden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Çeşitli nedenlerle istihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir. (İ.P.)