Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Alara isminin anlamı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Alara isminin anlamı

  Reklam
  Alara isminin anlamı nedir kuranda geçer mi? Alara arapça nasıl yazılır?


  Paylaş
  Alara isminin anlamı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Samet, Bade, Alara mekruh isimlerdir
  Dinen mekruh sayılan isimlerin de olduğunu iddia eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah'a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça'da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İlayda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.”

  “İsimler Allah’a kulluğu ifade etmeli”
  Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “İsim her dilden olabilir. Yeter ki anlamı güzel olsun, yaşadığı toplum ve kültüre yabancı olmasın” dedi.

  Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin kullanılabileceğini, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca görmediğini söyleyen Öztürk, isimlerde Allah'a kulluğun ifade edilmesi gerektiğini ileri sürdü. Çocuklara İslam büyüklerinin isminin verilmesini öneren Öztürk, halk arasında yaygın olan Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimlerin de çocuklara verilebileceğini söyledi.

  Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Siz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz.(isimleriniz den kasıt isim ve soyisim beraber olabilir mi ? )
  Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah'ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman'dır. İsimlerin güzeli de Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.
  Kıyamet günü, Allah'ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü'l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah'tan başka Mâlik yoktur.
  İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!
  Kim benim ismimi almışsa, künyem ile künyelenmesin. Kim de künyem ile künyelenmişse, ismimle isimlenmesin.
  Kaynak:
  1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
  2) Ansiklopedik Çocuk İsimleri ve Hastalıkları, Ahmet Eğilmez, İpek Yayın
  3) Kütüb-i Sitte
  Christian baby names
  PRONOUNCED: Uh-lar-uh
  Personal experiences with the name Alara: | Edit
  Meanings and history of the name Alara: | Edit
  Several origins of Alara exist:
  1. German: Ruler of all.
  2. Turkish: A mythological Altaic water fairy. This version originates from east of the Caspian Sea where the Turks migrated from westwards into Anatolian peninsula. Usage as a girls name dates back to the 9th century. Alara is a ubiquitous girls name in Turkey.
  Alara means: ‘Al’ colour brightness and ‘ara’ ‘she who speaks from the heart’ or ‘what makes the heart beautiful’. So the Turkish (the names origin is from Turkey and Persia) baby name book describes the meaning as one who brings brightness and happiness to the soul, to the heart. .”Alara was a King of Kush, who’s regarded as the founder of the Napatan royal dynasty. Alara Kalama was a hermit saint and a yoga teacher. There is the Alara Castle, which is a medieval castle in southern Turkey
  -Demek olur ki ismin orjini türkçe buna inanmadıysanız Türk dil kurumu büyük sözlük
  Alara
  Bir çeşit kilim, çul.
  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  Acaba şunu göremiyor olabilirmiyiz isim bir bütündür Türk vatandaşlarının soy isminin çoğunluğunun sadece(hayvan ,cisim,fiil ve manasız bir çok şey olduğu)bir yerde caizlik için neden bakılmadığı ,ama bir garip hesaplama kader tayinciliği için işin içine katıldığı bir muammadır.Diyelimki Cidde Yolu üzerinde küçük bir mescit var adıda al-Agra dır. (Telaffuz bir fiil Bedevi telaffuzudur )duydugumuz alağra olsa bizde hac için bu mescitte ihrama girsek ve aklımızda burası kalsa dönüncede bu ismi Türkçeleştirip alara olarak çocuğumuza bu ismi versek sizin dediğiniz gibi caiz 'olmaz'.
  Birde hakikate şurdan bakalım Hz.İsa Hz.MUsa ,Hz.Yakup ana dilleri İbranice olan Peygamber’lerimiz isimlerini bizim telafuz ettiğimiz şekildeki söylüyordu yoksa Hz.Yakup a.s İsrail’im diyordu.Yada dünyanın farklı kesimlerinde müslümanların Adem İbrahim Hüseyin Mefail isimlerini aynı bizler gibimi telaffuz ettiğinizi düşünüyorsunuz .Çoğunluk Arab’ın Kuran lisanımı konuştuğunu ve orada isim leri tam manasıyla(tevcitlimi) söylediğini sanıyorsunuz.
  Bence bu isimde yanılmış olamazmısınız.Caizlik fetvasını verirken çok iyi İngilizce Farsça,Arapça,Latince dillerine hakim olduğunuzu aynı zamanda bir dil bilimi danışmanınız veya merakınız (sadece iki lisan için bir ömür yeter mi ?) olduğunu söylüyorsanız 'doğrudur'. Ancak Arapça kökenli isim olup Kuran’da geçmeyen binlerce Arap var acaba Mekke’de ikamet edipte İsmi sebebiyle kulluk edemiyor olabilirmi.alara isminin anlamı,  alara isminin anlami nedir,  alara isminin manası,  alara isminin anlami