Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebeklerde yüzüstü yatmanın zararları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bebeklerde yüzüstü yatmanın zararları

  Reklam
  bebeklerde yüzüstü yatmanın zararları


  Paylaş
  Bebeklerde yüzüstü yatmanın zararları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebekler nasıl yatmalı?


  Yüz üstü mü, sırtüstü mü yoksa yan mı? Tehlikeli sayılan bir yatma pozisyonu var mı? Ciddi araştırmalarda çocuk şöyle yatsın böyle yatsın diye bir şema gösterilmez. Yalnız dikkat çeken bazı hususlar vardır. Ani bebek ölümleri genellikle kışın olmaktadır ve bebek ölümleri hep pimpirikli annelerin çocuklarında görülmektedir. Ve bir de çocuğun beşiğinde veya yatağında koyun postu türü malzemeler kullanılan yerlerde görülür. Çocuk postun üzerinde yüzükoyun yattığı zaman nefes alacak yer kalmaz ve boğulma durumu oluşabilir. Yoksa tabiatta hiçbir canlı varlık sırtüstü uyumaz. Siz hiç sırtüstü yatan bir deve, kedi, köpek veya tavşan gördünüz mü hepsi yüzüstü yatıp uyur. Sırtüstü yatması bir hayvanın ya öldüğünün ya da ağır hasta olduğunun işaretidir.
  Yüzüstü yattığı zaman bebek hem kollarını bacaklarını kullanacaktır, hem de kendi kendine rahatça gazını çıkaracaktır. Ayrıca göğüs kafesi düzgün olacaktır ve kafası geriye doğru yatmadığı için yassı olmayacaktır. Yüzüstü yatarken soluk alamamaya bağlı 'ani çocuk ölümü' olabileceği iddiası bir vakayla ortaya çıktı. Vaka incelendiğinde bunun doğal durum değil de cinayet olduğu belirlendi.
  Ancak araştırma ilk tespite göre hazırlanıp yayımlandığı için halk arasında yatma şekliyle ani bebek ölümü arasında bağ olduğu inanışı gelişti. Bu yanlış inanışın giderilmesi uzun zaman alacaktır.

  Dr.Kadir Tuğcubebeklerde yüzüstü yatmanın zararları,  yüz üstü yatmanın zararları,  bebeklerde yüzüstü yatmanın faydaları,  yüzükoyun yatmanın zararları,  bebeklerin yüzüstü yatması zararlı mı,  bebeklerin azıaşagı yatması sakkıncalımı,  bebeğin ağzı üstü yatmasının bebeğe ne faydaları var