Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Uyumayan çocuğa ne yapmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Uyumayan çocuğa ne yapmalı

  Reklam
  gece uyumayan bebeğe ne yapmalı


  Paylaş
  Uyumayan çocuğa ne yapmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uyku düzeni bebeğin belli saatlerde gündüz uykusu uyuması ve düzenli bir saatte gece uykusuna yatması demektir. Bebekler 3 - ,4 aylıktan itibaren düzenli uyku hareketleri gösterirler. Örneğin, ilk 6 - 9 ay gündüzleri üç kere en az 45 dakikalık sürelerle uyumaları gerekir. Anne-babalar, uyku düzenini oluşturmaya ve eğitimine bebek 3 - 4 aylık olduktan itibaren başlamalıdırlar. Bebekler tesadüfen uyuyakalmak yerine, uyumayı öğrenme dönemine girmişlerdir.

  Uyku düzenini oluşturmak için anne-babaların en çok dikkat etmesi gereken konu bebeğin biyolojik olarak uykuya ihtiyacı olduğu ve ne kadar uyursa o kadar rahat ve sağlıklı uyuyacağıdır. Bu sebepten bebeğin uykusunun geldiğine dair işaretlere dikkat etmeleri, fazlasıyla uykusunun gelmesine izin vermemeleri, baştan itibaren araba, salıncak veya pusette uyumaya alıştırmamaları, ve bebeği rahatlatmak için aynı yöntemleri kullanmaları gerekir.

  Gündüz uykuları bebek 9-18 aylıkken günde iki kere, daha sonraki aylarda günde bir kereye iner. Anne-babaların uyku düzenini oturtmaya çalışırken bunun zaman zaman yorucu bir süreç olduğunu, bazı özel günlerde düzenin bozulabileceğini, kendilerine ve bebeklerine karşı sabırlı olmaları gerektiğini kabul etmeleri gerekir. Birbirlerine yardım etmeleri de bu süreçte onları rahatlatacaktır.

  Gündüz uykusu bebekler ve anne-babalar için büyük önem taşır. Uyumayan bebek sinirli veya hiperaktif olabilir, dikkat dağınıklığı gösterebilir. Anneler de kendileri dinlenemedikleri ya da başka işlerini yapamadıkları için yorgun, bitkin ve sinirli olabilirler.
  Bebeklerin gündüz rahat uyumaları için ilk yapılması gereken uyku işaretlerine, gözlerini ovması, kulağını çekmesi gibi, dikkat etmek ve bebek fazlasıyla yorulmadan evvel onu yatağa koymaktır. Bunun dışında örneğin bebek günde iki kere uyuyorsa, sabah ve akşamüstü uykusundan en az bir saat evvel onu dışarıya çıkarmak, fiziksel olarak yorulmasına izin vermek, ama uyku saatine yakın sakin aktiviteler sunmak, ve bir uyku rutinini oturtmak, banyo yaptırmak, kitap okumak gibi, bebeğin rahat uyumasına yardımcı olacaktır.

  Eğer yanlış koşullanmaktan veya birikmiş uykusuzluktan bebek kesinlikle gündüz uyumayı reddediyorsa akşam daha erken yatırmak faydalı olabilir. Bir kaç gün üstüste erken yatan bebek erken kalkıp gün içinde uyuma ihtiyacı duyacak ve gündüz uykuya daha rahat dalacaktır.

  Bebekler 6 haftalıktan itibaren biyolojik olarak erken uyumaya yatkınlardır. Anne-babanın çalışma saatleri ve aile düzenleri buna izin vermezse bebeğin uyku düzeni baştan yanlış oturur ve bebek fazla yorulduğundan dolayı uyumakta zorlanır. Bu durumda bebeğin bir kaç gün üst üste erken uyandırılması, hem gündüz uykularını düzenleyecek, hem de daha erken uyumasına sebep olacaktır. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da akşamları evdeki ortamın bebeğin uyku saatinde ona göre uyarlanması gerektiğidir. Işıklar kısılıp, televizyon kapatılırsa, ziyaretçiler varsa onlar geri planda dururlarsa bebeğin uykuya geçişi o kadar kolaylaşır.

  İlk aylarda, anne-babalar bebeğin beşiğinin yanında oturup rahatlatıcı bir ses tonuyla onunla konuşabilir, ninni söyleyebilir veya onu okşayabilirler. Bebeklerin anne karnından alışık oldukları uğultu sesine benzer ses çıkartan bir oyuncak bulundurmak ya da ‘pışpış’lamak da bebeği rahatlatabilir.
  Bebekler büyüdükçe uyudukları zaman azalır ve dış dünyaya ilgileri artar. Bunun için, 3-6 aylıktan itibaren bir uyku düzeni ve gece rutini uygulanması gerekir. Gece rutinini uygulamak için her akşam aynı saatlerde uykudan evvel bebeğe banyo yaptırmak, masaj yapmak, kitap okumak veya ninni söylemek bebeği rahatlatacağı gibi doğru alışkanlıkların ve beklentilerin oluşmasına yardımcı olur. Daha sonra bebeği yatağına koyup, yanına onu rahatlatan, yumuşak ve ufak bir oyuncak yerleştirip, emzik emiyorsa emzikle yatakta bırakıp odadan çıkılabilir.

  Çıkmadan evvel bebeği kısa bir süre okşamak, şefkatli sözler fısıldamak veya kısa bir ninni bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken bütün bunları oyun haline sokmadan, gece rutininin bir parçası olarak uygulamaktır. Anne, baba odadan çıktıktan sonra bebek ağlamaya başlarsa hemen yanına koşmak yerine bir süre ona kendi kendine olabilme iznini verebilirler.

  Bebek ağlamaya devam ederse, usulca odasına girip, kucağa almadan, yatağının yanında yine ninniyle, pışpışlayarak veya okşayarak bebeği sakinleştirebilirler. Bir başka yöntem de bebeğin yanında üst üste derin nefes almaktır. Bebek taklit etmeyi öğrenecek kadar büyüdüğünde sizinle birlikte nefes alıp, aslında bir tür rahatlama egzersizi yapmış olup daha rahat uykuya dalacaktır.

  Fiziksel bir ihtiyacı, sorunu olmadığından, örneğin aç olmadığından, altı temiz olduğundan, gazı olmadığından eminlerse, anne-babanın bebeği kucağa alması, yatağından kaldırması için sebep yoktur. Bir süre sonra bebek anne-babanın onu sakinleştirmesini içselleştirip kendi kendini rahatlatacak, yalnız başına odasında uyuyabilecek, gece uyansa bile geri uyuyakalabilecektir.

  Psikolog Cemre Torun NarinUyumayan çocuğa ne yapmalı