Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Allah'ın rızasını kazanmak için dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Allah'ın rızasını kazanmak için dua

  Reklam
  Allah'ın rızasını kazanmak için dua


  Paylaş
  Allah'ın rızasını kazanmak için dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanların En Önemli Görevi, Allah’ın Rızasını Kazanmak İçin Ahirete Hazırlanmaktır

  Bazı insanlar, hayatları boyunca hep birşeylere hazırlık yaparlar. Daha ilkokul çağlarında kolejde okumak için büyük bir hırsla sınavlara hazırlanırlar. Sonrasında bu çaba orta öğrenimin sonunda da iyi bir üniversitede öğrenim görmek için devam eder. Üniversitenin sonunda ise okulu bitirme heyecanı yerini, "Acaba iyi bir iş bulabilecek miyim?" telaşına bırakır. Daha sonraki yıllarda insanın bu uğraşısı, hep daha iyi bir iş, yükselme arzusu, daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, daha çok mal-mülk sahibi olma silsilesi şeklinde devam eder. Kuşkusuz bir insanın iyi bir eğitim almak, güzel bir işe sahip olmak, iyi bir yaşam standardına sahip olmak gibi isteklerinin olması makul bir davranıştır. Bu kişilerin içine düştükleri yanılgı, bu isteklerini hırsla elde etmeye çalışmaları ve bunu yaparken hayatları boyunca yapmaları gereken en önemli hazırlığı unutmalarıdır. Dünya ile ilgili birçok ayrıntı ve olay, bu kişilere (Yüce Allah’ı tenzih ederiz) Allah'ı ve ahireti unutturur.

  Her anlarını Kuran ahlakına göre yaşamak için çaba gösteren müminler ise, dünya hayatlarında geçirdikleri her saniyenin hesabını Allah Katında vereceklerini bilirler. Bu nedenle yaşamları boyunca bu sorumluluğun verdiği bilinçle hareket ederler. Mümin, hayatı boyunca, Allah'ın vadettiği ve kesin olarak gerçekleşecek olan sonsuz ahiret hayatına hazırlık yapar. Dünyanın çok kısa kalınacak, geçici, birçok eksikliklerle dolu, Allah'ın birçok hikmetle yarattığı bir imtihan yeri olduğunun farkındadır. Çok kısa kalacağı bu imtihan ortamından sonra, Allah'ın canını alacağını, bunun her an olabileceğini ve ardından da sonsuz ahiret hayatının başlayacağını bilir. Sürekli olarak Allah’ın rızasını kazanacağı ve ahiret hayatını güzelleştirecek yollar arar. Allah'a olan imanını, yakınlığını, takvasını hep daha da artırmaya çalışır. Güzel ahlaklı olma ve bu ahlakı çevresindekilere de yayma konusunda büyük bir istek ve gayret içerisinde olur. Müminin ciddi çabası sonsuz ahiret hayatında Allah'ın razı olduğu ve sevdiği bir kul olma yolundadır. Mümin "Dünyayı daha rahat nasıl yaşarım, dünyadaki amaçlarıma nasıl ulaşırım" yarışı içinde değil, hep Allah'ın rızasını aramada, hayır ve güzelliklerde, daha takva olmada, salih amellerde bulunmada hayırlı bir yarış içindedir. Yüce Allah Kuran’da, müminin ahiret için gösterdiği ciddi çabayı şöyle bildirmektedir:

  “Kim çarçabuk olanı (geçici dünya arzularını) isterse, orada istediğimiz kimseye dilediğimizi çabuklaştırırız, sonra ona cehennemi (yurt) kılarız; ona, kınanmış ve kovulmuş olarak gider. Kim de ahireti ister ve bir mü'min olarak ciddi bir çaba göstererek ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası şükre şayandır.” (İsra Suresi, 18-19)
  ---------------------------


  Allah’ın rızasını kazanmak için neler yapmalıyız?


  “Karınca, ağzına lokmayı almak için çalışır, uğraşır, yorulur en sonunda lokmayı ağzına alır… Fakat tam yutacağı anda, onu gözetleyen kuş , karıncayı yutuverir…”
  Ölüm, her an tepemizde bizi yutmak için, o kuş gibi bekliyor. Bizler ise çeşitli dünyalık meşgaleler içerisindeyiz. Ölüm bizi her an yakalayabilir. Şu an bile. Zaman; vakit kaybedilecek, boş durulacak, eğlenilecek, uyuyacak, gaflet içinde olunacak zaman degil. O yüzden; önce kendimiz , daha sonra ailemiz -çevremiz , müslümanlar ve tüm insanlığın iyiliği için seferber olmalıyız.
  ***
  1) KENDİNİZ :
  İtikadınızı yeniden gözden geçirip, gerekirse yeniden iman ediniz.
  Bunun için sahih kaynaklara başvurunuz.
  Kendinize çeki düzen veriniz.
  Helallere-haramlara, günahlara, faize, zinaya, dedikoduya, gıybete, yalana dikkat ediniz.
  Aldığınız her nefese dikkat ediniz.
  Kendiniz icin, Allah’ın razı olmayacağı hiç bir şeyi benimsemeyiniz.
  Düzelme işinde önce kendinizden başlamalısınız. “Kendisini düzeltmeyen, başkalarını düzeltemez.”
  Eğer, yapmadığınız şeyleri söylemeye kalkarsanız, şu ayetle karşı karşıya gelirsiniz:
  “Ey iman edenler! Niçin yapmadığınız şeyleri yapınız dersiniz !”

  2)AİLENİZ VE ÇEVRENİZ:

  Öncelikle ailenizde örnek bir duruma geliniz. Aile içinde İslamın emirlerine ters gelecek hiçbir şey kalmasın. Ahlaksız televizyon programlarının zehir musluklarını kapatmadan bunu başaramayacağınızı aklınızdan çıkarmayınız.
  “Aile Saatleri” oluşturarak, ailenizin tüm fertleriyle, her akşam en az 15 dakika olmak kaydıyla, aile içi ders yapınız. Her gün bir ayet-i kerime, bir hadis-i şerif öğrenirseniz; senede 365 ayet-i kerime, 365 hadis-i şerif öğrenmiş olursunuz.
  Haftalık arkadaşlarınızla, komşularınızla ev sohbetleri yapınız. (bayanlar ve erkekler ayrı ayrı olmak kaydıyla)
  Bu sohbetlere; görüşü, meşrebi, tarikatı, cemaatı farklı kişileri de çağırmak suretiyle, İslam Kardeşliğine zemin hazırlayınız.
  Cemaatte rahmet olduğunu unutmayınız.
  Sohbetleri yaptıkça göreceksiniz ki;
  Sırf Allah rızası için bir araya geldiğinizde, ne bereketler, ne hayırlar gelecek, rahmet yağmurları sizlerin günahlarını temizleyecek, tertemiz olacaksınız.
  “Ne mutlu sırf Allah için bir araya gelebilenlere.”

  3) MÜSLÜMANLAR İÇİN:

  Aranızda selamı çoğaltınız. Kendi görüşünüzden, tarikatinizden, cemaatinizden olmayanlara da selam vermeyi ihmal etmeyiniz. Zaman düşmanlık ve kin zamanı değil, birlik zamanıdır. Bir araya gelmek için zemin hazırlayınız.
  Yaptığınız her hizmet, müslümanların birliği, dirliği ve kardeşliğine vesile olsun.
  Kendiniz rahat yerlerde olsanız bile, dünyanın bir çok yerinde müslümanların acı çektiğini, gözyaşı döktüğünü, islam kadınlarının tecavüze uğradığını unutmayınız.
  Her zaman olduğu gibi, şu an bile; çok olumsuz şartlarda İslam için çalişanların var olduğunu biliniz. Onlara; sabır, sebat ve zafer için dua ediniz.
  Kafir ve zalimler için ise;
  “Ya Rabb! Onları ıslah et! Eğer ıslah olmuyorlarsa, kalplerine korku sal, tuzaklarını başlarına geçir ve onları kahru perişan eyle! “
  diye dua ediniz.
  “Kafirler, zalimler ve onların YARDIMCILARI için YAŞASIN CEHENNEM!.
  Onlar orada ebedi kalacaklardır.”

  4) TÜM İNSANLIK IÇIN:

  İnsanlığın kurtuluşuna ve hidayetine vesile olacak şeylerde birbirinize yardım ediniz.
  Allah’ın yeryüzündeki halifeleri “temsilcileri” olduğunuzu unutmayınız. Allah’ın; zalimleri sizin elinizle cezalandıracağını, mazlumlara ise sizin elinizle yardım edeceğini unutmayınız.
  Müslüman gibi Müslüman olunuz. Yamuk olmayınız. Herkese karşı dürüst olunuz. Yalan söylemeyiniz. Emin biri olunuz.
  İslamı öyle yaşayınız ki; gayri müslimler bile, sizin güvenilir olduğunuza şahitlik etsinler.
  Çevrenizi kirletmeyiniz. Sokaklara tükürmeyiniz. Sigara içmeyiniz. Merhametli olunuz. Değil insanlara; hayvanlara, bitkilere, herşeye karşı merhametli olunuz.
  Muhtaç olduğunuz iki azık : “Tebessüm” ve “Merhamet”.
  “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez”
  ***
  Netice olarak;
  Iyilik gönüllüsü, iyi bir müslüman olmak istiyorsanız. Cenneti istiyorsanız. Daha önemlisi, Mevla’nın rızasını kazanmak istiyorsanız;
  Peygamber vazifesi olan, “İYİLİĞİ EMRETME VE KÖTÜLÜKLERDEN SAKINDIRMAK IÇIN GAYRET ETME” farzını yerine getirmek ZORUNDASINIZ!
  Şu ahir zamanda, fitne zamanında, cennetin başka giriş kapısı yok.

  ***
  - Ne zaman başlayacağım bu işe?
  - ölüm kuşu tepene konmadan.
  - Ne? Ne zaman?
  - Hemen. ŞİMDİ!

  alıntı.... 3. 3
  bgm
  cümlemiz ALLAH ın rızası alan kullar olalım inşaallah..bu yazı için de Allah sizden razı olsun 4. 4
  amin kardeşim ecmain
  bu arada tekrardan hoşqeldin=)
allahin rizasini kazanmak için dua,  ALLAH C.C RIZASINI KAZANMAK İÇİN DUA,  allahin rizasini kazanmakiçindua,  Allahin rizasini kazanmak dualar,  allah rizasini kazanan bir kul olmak icin okunan dua,  ahiret hayatini ve allahin rizasini kazanma,  allahın rizasini