Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kuşluk namazı kaç rekat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  kuşluk namazı kaç rekat

  Reklam
  kuşluk namazı kaç rekat


  Paylaş
  kuşluk namazı kaç rekat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuşluk (Duha) namazı:Kılınışı: İki, dört, sekiz veya oniki rekat olarak kılınır.
  "Niyet ettim Allah (c.c) rızası için kuşluk (duha) namazı kılmaya" diye kalpten niyet edilir.
  İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir. iki rekatta bir selam verilerek kılınırsa sabah namazının sünneti gibi kılınır.
  Dört rekatta bir selam verilerek kılınırsa ikindi namazının sünneti gibi kılınır.Fazileti:Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki:
  "Ademoğlunun her doğan gün, vücudundaki her mafsal için bir sadaka vermesi lazımdır. Rast geldiğine selam vermesi sadakadır.
  İyiliği emretmesi sadakadır. Kötülükten menetmesi sadakadır. (Başkasına) zarar verecek şeyleri yollardan temizlemesi sadakadır...Kuşluk vakti kılınan iki rekat, bunun hepsine bedeldir." (Ebu Davud)

  Yine başka bir hadis-i şerifinde:"Kim iki rekat kuşluk namazı kılarsa gafillerden yazılmaz. Kim de dört rekat kılarsa abidlerden yazılır. Kim altı rekat kuşluk namazı kılarsa bu namaz o gün ona yeter. Kim de sekiz rekat kılarsa Allah-ü Teala (c.c) onu masivayı terkedip, kendisine boyun eğen kullarından yazar. Her kim de on iki rekat kılarsa Allah-ü Teala (c.c) cennette ona mahsus bir köşk bina eder. Mutlaka her gece ve her gün Allah-ü Teala (c.c) kullarına ihsan ve ikramda bulunur. Allah-ü Teala'nın (c.c) bir kuluna yaptığı ihsan, kalbine düşürdüğü zikirden daha üstün değildir" buyurmaktadır. (Taberani)

  Kaynak:Adem Şener
kuşluk vakti kaç rekat