Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Tadili erkan kuralları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Tadili erkan kuralları

  Reklam
  tadili erkan kuralları


  Paylaş
  Tadili erkan kuralları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tadil-i erkan, namazda dört yerde yani rüku, secde,kavme ve celsede her uzvun hareketsiz ve sakin olup,
  bir miktar durmak demektir.
  Kavme: rükudan kalkıp her aza yerleşecek şekilde dimdik durmak.
  Celse: iki secde arasında tam manasıyla her aza yerleşecek şekilde oturmak

  Tadil-i erkan a nasıl riayet edilir?

  Kişi rükuya vardığında (eğildiğinde) bir defa sübhanallah diyecek kadar beklemelidir.(Bu bekleme anında en az üç defa sübhane rabbiyel azîm diyerek rüku yapılmış olur.)

  -Kişi rükudan kalktığında her uzuv yerine yerleşecek şekilde tam manasıyla dikilmek ile dikildikten sonrada bir defa sübhanallah diyecek kadar hareketsiz durmalıdır.(Bu bekleme anında rabbena lekel hamd denir) buna kavme denir. (en çok ihmal edilen)

  Kişi secdeye vardığında bir defa subhanallah dıyecek kadar beklemelidir (bu bekleme anında en az üç defa subhane rabbiyelala diyerek secde yapılmış olur).bu iki secde de aynıdır.
  Kişi iki secde arası tam düzgün oturup her uzuv yerini bulduktan sonra bir defa subhanallah diyecek kadar beklemesi gerekir. (bu bekleme anında allahümmağfirli denir). Buna celse denir (em çok ihmal edilen)

  Tadil-i erkana riayet edilmez ise ne olur?


  Tadil-i erkan, şafii ve maliki mezhepleri ile hanefi mezhebinden İmam-ı Ebu Yusuf 'a göre farzdır. İmam Azam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise vaciptir.
  ~ Tadil-i erkan kasten terk edilirse, İmam-ı Ebu Yusuf'a göre namaz bozulmuş olur.
  ~ İmam-ı Azam ile İmam-ı Muhammed’e göre, bozulmuş olmaz ise de, vacibin kasten' terki dolayısıyla namazın iadesi vacibdir. Unutarak terk edilince de secde-i sehv gerekir.
  Bu durumda:
  ~ tadil-i erkanı terk eden günahkar olur ve o namazı tekrar tadil-i erkana riayet ederek iade etmesi vacip olur.


  ~ tadil-i erkanı bilgisizlik nedeniyle terk edende günahkar olur ve onunda namazını iade etmesi vacip olur hatta onun günahı daha fazla olur. Çünkü vacip olan her şeyi öğrenmekte vaciptir. Bu nedenle o iki vacip birden terk etmiş olur.

  İstifade edilen kitaplar: İmam-ı Rabbani(kuddise sirrahu) mektubat (mektup no:87,2/136-1. cild 266.mektup, sahife 277) Ruhu’l Furkan Tefsiri (1. Cild Sahife 305-310 arası) Ömer Nasuhi Bilmen Büyük İslam İlmihali(Namaz bahsi sahife 120-150 arası)

  Rahman ve rahım olan allah-u teala'ın adıyla

  Tadil-i erkanın Önemine Dair Hadis-i Şerif ve Rivayetler

  ~ Ebu Katade (radıyallahu anh) den rivayette Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: ""İnsanların hırsızlık bakımından en kötüsü namazından çalandır.”” Bunun üzerine :”ey Allah’ın resulü kişi namazından nasıl çalar.” Diye sordular, cevap olarak “rüku ve secdesini tamamlamaz (işte o zaman namazından çalmış olur). "" buyurdu. (darimi,salat 78, 1/305)

  - Ebu Abdullah el Eşari ve Bilal' (radıyallahu anhuma) dan rivayete göre bir kere Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) rüku ve secde’i tamamlamayarak namaz kılan bir adam gördü ve: ""bu namaz kılan kimse bu hali üzere ölse,Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) in dininin dışında ölmüş olur.”” Buyurdu.(heysemi, m.zevaid: 2/121)

  -Zeyd bin Vehb (radıyallahu anh) rüku ve secdeyi tamamlamayarak namaz kılan bir adam gördü.

  O'nu çağırarak: ne vakitten beri bu şekilde namaz kılarsın?" dedi.

  O kimse de: "-kırk senedir" dedi.

  O zaman Hazreti Zeyd : "-sen bu kırk sene zarfında bir namaz bile kılmadın.
  Eğer bu hal üzere ölecek olursan Muhammed (aleyhisselam)’ın sünneti dışında ölmüş olursun" buyurdu.
  (ruhul-furkan tefsiri 2/306)
tadili erkan kuralları,  tadili erkan kuralları nelerdir