Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Nasıl kilo alabilirim ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Nasıl kilo alabilirim ?

  Reklam
  Çok zayıfım nasıl kilo alabilirim ?


  Paylaş
  Nasıl kilo alabilirim ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Öncelikle şunu belirtmek gerekmektedir ki: çok zayıfım diyenler, pek çok sağlık problemi ile karşı karşıyadırlar. Çok zayıfım diyenlerin saç dökülmesi problemleri olabilir. Çok zayıfım diyenlerin deri kuruluğu problemi de olabilir. Çok zayıfım diyenler, halsizlk ile de baş etmek zorunda kalırlar. Ve çok zayıfım diyenler, kadın iseler eğer, adet düzensizliği problemi ile de baş etmek zorunda kalabilirler. Bundan dolayı, fazla kilolu olmak gibi, fazla zayıf olmak da sağlık açısından zararlıdır. Çok zayıfım diyenlerin depresyon gibi bir sorunları da vardır örneğin...
  Çok zayıfım diyen kişiler, çok zayıf olduklarına karar verebilmek için, vücutlarındaki yağ oranını bilmelidirler. Kadınların vücudunda bulunan yağ oranı 9 - 10 arasında ise zayıf oldukları söylenebilir; erkeklerin yağ oranı ise 7 - 8'in altında ise zayıf olduklarını söyleyebiliriz. Peki zayıflığın nedenleri nelerdir?
  Zayıflığın nedenlerinin başında, alınan kalorinin daha fazlasının harcanması sayılmaktadır. Zayıflığın nedenlerinden bir diğeri de endokrin sistemden kaynaklanan bir sorun ile karşılaşmanın olasılığıdır. Zayıflığın nedenlerinden bir diğeri, vücutta bir takım mineral eksikliklerinin söz konusu olması iken; zayıflığın nedenlerinden bir diğeri de gaitada bulunan parazit problemidir.
  Çok zayıfım diyen; fakat sağlık açısından da herhangi bir problem yaşamayan kişilerin yapması gereken şey, beslenme şekillerini değiştirmektir. Beslenme şeklini değiştirerek kilo almak isteyenler ise, abur cubur olarak tabir edilen, bol şekerli ve yağlı yiyecekleri yemeyi tercih etmektedirler. Ancak bu kişiler, sağlık sorunları ile karşılaşacaklarını da bilmelidirler. Bu nedenle, nasıl kilo alabilirim diyenlerin daha sağlıklı yöntemler ile kilo nasıl alınır sorusuna cevap bulmaları gerekmektedir...
  Nasıl kilo alınır sorusuna verilebilecek olan ilk cevap, nasıl kilo alabilirim diyen kişiler için, aldıkları kalori miktarını arttırmaları gerektiği yönündedir. Sağlıklı besinler tüketerek, aldığınız kalori miktarını arttırabilir; ve çok zayıfım yakınmalarından kurtulabilirsiniz.
  Nasıl kilo alabilirim diyenler, her öğünde yedikleri besinlerin, karbonhidrat, yağ ve protein oranının dengelenmiş olmasına dikkat etmelidirler. Her besinin gerektiği ölçüde alınması, kilo almak için büyük önem arz etmektedir.
  Günde üç öğün yemek yemeyi kendisine alışkanlık edinmiş olan kişiler, nasıl kilo alınır sorusuna cevap bulmak istiyorlarsa, günde üç öğün değil, günde üç ana öğün; üç de ara öğün tüketmelidirler. Yatmadan önce yenilecek olan öğün ise, kilo almak için büyük önem taşımaktadır.
  Nasıl kilo alınır sorusunu soran grupta yer alıyorsanız, beslenme şeklinizi sağlıklı yağlar ile zenginleştirmeniz gerektiğini hatırlatırız. Omega-3 balıkta bol miktarda bulunmaktadır; balık yeme miktarınızı arttırabilirsiniz; balık yiyemiyorsanız da balık yağı gibi bir takviye işinize yarayabilir.
  Nasıl kilo alabilirim diyenler, günde üç ara öğün tüketeceklerinde, tercihlerini, meyve ile birlikte, badem, fındık; ve cevizden yana kullanmalıdırlar. Kilo almak konusunda etkisini görecekleri besinlerdendir bu besinler.
  Nasıl kilo alınır sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da, günde üç öğün olan ana öğünlerden bir tanesinde protein kullanılması gerektiği yönündedir: balık, tavuk, hindi, kırmızı et; ya da kuru baklagiller, kilo almak konusunda yardımınıza koşacaktır.
  Nasıl kilo alınır sorusuna verilebilecek cevaplardan diğeri ise, egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak, kilo almak isteyen kişilerin kaslarının kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Ancak, kilo almak isteyen kişiler, koşmamalı, yürüyüş yapmamalı, yüzmemelidirler. Aksi halde, kilo almak değil, kilo vermek durumu söz konusu olacaktır.
  Nasıl kilo alabilirim diyenler, yemeklerini kızartma olarak değil de, fırınlama; ya da ocakta pişirme yöntemi ile hazırlamalıdırlar. Kızartma, kilo almak isteyenlere sağlıklı kilo aldırmayacaktır.
  Nasıl kilo alınır diyenler, yemeklerin yanında salata da yemelidirler. Ancak salatanın içerisine, salatanın kalorisini yükseltmek için, mısır, peynir, susam, avakado gibi kuruyemişler eklerlerse, daha rahat kilo alabileceklerdir.
  Nasıl kilo alabilirim diyenler, yemeklerinin yanında daha fazla ekmek tüketmelidirler. Ekmek yemeyi sevmeyenler ise, makarna ya da pilavdan destek alabilirler.
  Nasıl kilo alabilirim sorusunun bir diğer cevabı da, yemeklere et suyu, tavuk suyu, krema ya da süt eklenmesinin kilo almak konusunda işe yarayacağı yönündedir.
  Nasıl kilo alınır diyenler, su içeceklerinde, yemeklerden yarım saat önce ya da yarım saat sonrayı tercih etmelidirler.
  Kilo almak isteyenler, asitli içeceklerin içeriğinde bulunan yoğun kaloriye aldırmamalıdırlar. Nasıl kilo alabilirim diyenler, ayran, meyveli süt, süt gibi gıdalar ile gereken kaloriyi almaya çalışmalıdırlar.
  Nasıl kilo alınır sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da, yüksek kalorili; fakat, besin değeri sağlıklı olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğidir.
  Nasıl kilo alınır diyenler, çok zayıfım diyorlarsa, zayıflığın nedenininin kronik bir sorun olabileceğini de unutmamalıdırlar. Bu nedenle, kilo almak için bu problemin tedavisinin de öneminin bilinmesi gerekmektedir. Yemekler ile birlikte bir takım takviyelerden de yararlanmak gerekebilir.
  Şunu da unutmamak gerekir ki, kilo almak, kilo vermekten çok daha zordur. Nasıl kilo alınır sorusuna: SABIR VE İNATLA diye de yanıt vermek gerekebilir...