Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan imam nikahı ve şartları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  imam nikahı ve şartları

  Reklam
  imam nikahı ve şartları


  Paylaş
  imam nikahı ve şartları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikâh bir bakıma ibadet bir bakıma da akit, yani sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.

  1) Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması…

  2) Tarafların irade beyanı… Evlilik akdini kabul ettiklerine dair erkek ve kızın ya da vekillerinin “kabul ettim” tarzında ifade etmeleri...

  3) Kızın velisinin izninin olması... Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir. Hanefilerde şart değildir.

  4) Şahitlerin hazır olması... Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır.

  Nikâh, talâk diğer bir ifade ile evlilik ve boşanma dinî bir müessesedir; aynı zamanda –girişte de ifade etttiğimiz gibi- ibadetler içinde değerlendirilir. Çünkü kaynağı Kur'ân ve Sünnettir. Bu hususta âyet-i kerimeler, hadis-i şerifler mevcuttur. Bu âyetler hem evlilik müessesesinin sınırlarını çizer, hem de sorumluluk ve yükümlülükleri belirler. Hatta bazı âyetlerde mesele, bütün ayrıntılarıyla verilir. Hadisler ise evlilik ve aile müessesesinin bütün teferruatını ortaya koyar, anlatır ve öğretir.
  Aynı şekilde İslâm fıkhı-hukuku kitaplarında nikâh ve talak bâbı apayrı bir bölüm teşkil eder. Meselâ Türkçede de kapsamlı bir temel eser olan Ömer Nasuhi Bilmen merhumun 8 ciltlik Hukuk-ı İslâmiye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kamusu'nun bir cildi bu meseleye ayrılmıştır.

  Mevzunun anlaşılmasına yardımcı olması ve bir örnek/öğut teşkil etmesi açısından bir âyetin mealini hatırlayalım:

  "İçinizden bekâr olanları ve köle ve cariyelerinizden dindar olanlarını evlendirin. Onlar fakir iseler, Allah onları lûtfuyla zenginleştirir. Allah'ın lütfü geniştir ve O her şeyi hakkıyla bilir. Evlenmeye imkân bulamayanlar da, Allah onları lûtfuyla zenginleştirinceye kadar iffetlerini korusunlar " [Nur sûresi, 32-33]