Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan tesettür farz mıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  tesettür farz mıdır

  Reklam
  tesettür farz mıdır


  Paylaş
  tesettür farz mıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümana tesettür farzdır
  delilleride eklenen Ayeti kerimelerdir


  Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Ey Ademoğulları! Her mescide gelişinizde güzel elbiselerinizi giyerek gelin" (el-A'raf 7/31).

  İnsanın örtünme ihtiyacının ilk insan Âdem ve Havva ile başladığı çıplaklığın çirkin bir şey olduğu âyette şöyle belirtilir: "Ey Ademoğulları! Şeytan ana ve babanızı kötü yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak nasıl cennetten çıkardıysa sakın size de bir kötülük yapmasın"(el-A'râf; 7/27).

  "Ey Ademoğulları! size çirkin yerlerinizi örtecek bir giysi bir de giyip süsleneceğiniz bir giysi indirdik. Takva örtüsü ise daha hayırlıdır" (el-A'raf 7/26).

  Hayvan yünlerinden giysi için yararlanmanın gereğine şöyle işaret edilir:
  "Davarları da O Yaratmıştır ki bunlarda sizin için ısıtıcı ve koruyucu maddeler ve nice nice yararlar vardır" (en-Nahl 1 6/5).

  Örtünmenin amacı başkasının bakışlarından korunmak ve ırzı meşru olmayan cinsel isteklerden sakınmaktır.
  Erkeklerin gözlerini sakınması kadınların iffetini korumak içindir. Ayette şöyle buyurulur: "Mümin erkeklere söyle: Gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir" (en-Nûr 24/30).

  Kadınların örtünmesi konusunda da şöyle buyurulur: "Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından babalarından kocalarının babalarından oğullarından kocalarının oğullarından kendi erkek kardeşlerinden kendi kardeşlerinin oğullarından kız kardeşlerinin oğullarından kendi kadınlarından kölelerinden erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin" umduğunuza nail olasınız" (en-Nûr 24/31).

  Diğer yandan kadın yaşlanıp ay halinden kesilir ve cinsel yönden erkeklere istek duymaz olursa bunun için örtünmede bazı kolaylıklar getirilmiştir. Ayette şöyle buyurulur: Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar zinet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir günah yoktur. Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır" (en-Nûr 24/60).

  Kadınların ev dışında veya yabancı erkeklerin yanında normal ev içi elbisesinin üstüne bir dış elbise daha giymeleri gerekir. Ayette şöyle buyurulur: "Ey Peygamber! Eşlerine kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok yarlığayıcı ve çok esirgeyicidir"
  (el-Ahzâb 33/59) .