Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan belde sinir sıkışması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  belde sinir sıkışması

  Reklam
  Belde sinir sikismasi


  Paylaş
  belde sinir sıkışması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bel Fıtığı Sinir Sıkışması

  Bel Fıtığı Sinir Sıkışması hakkında bilgiler;
  Belde sinir sıkışması genellikle beldeki kasların omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan ve omurilikten çıkan sinir köklerinin basıncı sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Konunun devamı bu makalemizde yer almaktadır sayfamızını dikkatlice incelemenizi öneririz...


  Belde sinir sıkışması:

  Degenere olarak elastikiyetini kaybeden nücleus pulposusun, herhangi bir zorlama veya yanlış hareketle anulus fibrozise ait bir yarıktan fırlaması veya nucleus pulposusun anulus fibrosus ile birlikte disk aralığından omurilik kanalına doğru sarkması sonucu bel fıtığı ya da disk hernisi dediğimiz olay gelişmiş olur. Hernie olan disk materyalinin, sinir kökünü sıkıştırması sonucu değişik şiddette bel ve bacak ağrısı ortaya çıkar. Posterior longitidunal ligamentin en sağlam olduğu yer orta hattır, bu nedenle çoğu hernie olmuş disk bir tarafa, sağa veya sola doğru oluşarak sinir kökünü sıkıştırır ve karekteristik siyatik ağrısına neden olur.


  Lomber disk hernileri sıklıkla L4 / L5 ve L5 / S1 seviyelerinde oluşur. Ve buna bağlı olarakta L5 veya S1 kökleri bası altında kalır. Her iki kökte siyatik siniri oluşturduğu için hernie olan tarafta bası altında olan köke uygun alanda ağrılar meydana gelir. Sinir kökü sıkışması ile beraber sırtta omurganın yanında yer alan adeleler refleks olarak kasılır ve spasm içine girer, bu aslında vücudun koruyucu bir mekanizması ise de spasmdan dolayı belde hareketle artan ağrılar oluşur. Hatta adele spazmı nedeniyle omurgada skolyoz da gelişebilir. Sinir kökü sıkışması, çeşitli derecelerde bulgu ve belirtilerin gelişmesine neden olur.


  Bunlar ;

  - Bacağa yayılan ağrı
  - Öksürmek, ıkınmak hapşırmakla ağrıda artma
  - Çok uzun süre herhangi bir pozisyonda ( ayakta durma, oturma, yatma gibi ) kalmak tipik olarak ağrıyı artırır.
  - Belde eğrilikler ( skolyoz ) oluşabilir. Vücut refleks olarak ağrıyı hafifletmek için karşı tarafa eğilir.
  - Sıkışan sinir kökünün beslediği alana uyan bölgede uyuşukluk gibi duyu değişiklikleri.
  - Sıkışan sinir kökünün seviye ve tarafına göre sağ veya solda ayak, parmaklar veya bacakta ortaya çıkan kuvvetsizlik
  - Refleks değişiklikleri ( azalma, kaybolma gibi )