Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan dinimizde aşk var mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  dinimizde aşk var mı

  Reklam
  Dinimizde aşk varmı


  Paylaş
  dinimizde aşk var mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  1 - AŞKIN NİTELİĞİ ;


  İslam'da körü körüne bir aşk yoktur.Sevilen dinen caiz olan kimse olmalı, seven de Allah için sevmelidir.Aşkı, dinen sevilmesi gereken kişileri sevmemeye sebep olmamalı, ibadetlerini ihmal etmemelidir.

  2 -AŞKIN ZAMANLAMASI ;

  Bir müslüman, sadece evlenmek niyetiyle sevebilir ve evlendikten sonra görevlerini yerine getirebilecek donanıma sahip olmalıdır.Bunun için uygun bir yaşa, helal kazanacak bir işe, belirli bir olgunluğa gelmelidir.Çünkü, aşk ve evlilik bir heves ve oyuncak değil, kişinin bütün hayatını ve ahiretini etkileyecek bir süreçtir.

  3 - AŞK KİŞİYİ HARAMA GÖTÜRMEMELİDİR ;

  Dinimizde, aralarında nikah olmayan namahremlerin ilişkileri belirli kurallara bağlanmıştır.Bu kimselerin cinsel içerikli bakışları, konuşmaları, dokunmaları, baş başa görüşmeleri caiz değildir.
  Elbette ki, aşk hafife alınamaz ve insanın duygularına hükmetmesi kolay değildir.Yavuz Sultan Selim gibi bir cihan padişahı şöyle demekten kendini alamamıştır ;  Şirler pençe-i kahrımdan olurken lerzan,
  Bir gözleri ahuya zebun etti felek

  yani 'aslanlar benim kahır ve galibiyet pençemde tir tir titrerken, felek beni ahu gözlü bir güzele köle ettir'demektedir.


  Alıntıdır ..