Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan ihram terliği nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  ihram terliği nedir

  Reklam
  Ihram terligi nedir


  Paylaş
  ihram terliği nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ihramda giydiğiniz terlik sizin için ihram terliği olmuş olur cevap bu. şimdi bu nasıl olmalı onu öğrenelim.

  İhramlı iken, dikişli ihram, dikişli terlik, dikişli ayakkabı giyilebilir mi?


  İhramlı iken, pantolon, palto, mintan gibi dikişli elbiseler giymek de haramdır. Ancak erkeklerin üşüdüğü için veya başka bir zarurete binaen dikişli elbiseleri sırtlarına almalarında bir mahzur yoktur.

  Dikişli elbiseden kasıt, vücud ölçülerine göre dikilmiş gömlek, pijama gibi elbiselerdir. Peştemal şeklindeki ihramların kenarındaki dikişlerin zararı yoktur, sökülmesi gerekmez.

  Çorap ve ayakkabı giyilmesi de câiz değildir.

  Başı açık, ayakları çıplak olup, terlik veya nalın veya sandalet giyebilir. Hadiste şöyle buyurulur:


  "Sizden biriniz, bir izâr (alt peştemal), bir ridâ (üst peştemal) ve iki nalınla ihrama girsin. Nalın bulamazsa, mest giysin, mestlerin topuklarından aşağısını ayırsın." (eş-Şevkânî, IV, 305).
  İbn Abbâs rivayetinde "topuklardan aşağısını ayırma" ifadesi yoktur. (Buhârî, Hac, 21; Müslim; Hac, 1-3; Dârimî, Menâsik, 31; Tirmizî, Hac, 19; Ahmed b. Hanbel, I, 215, 221, 228, 279, II, 3, 4, 8, 34, 47).

  Kadınlar ise, dikişli elbise giyinirler, renkli elbiseye pek iltifat etmez*ler. Ayaklarına da çorap ve ayakkabı giyinirler. Telbiye getirirken seslerini yükseltmezler. Kendileri du*yacak kadar bir ton da tutmaya dikket ederler. Tavaf esnasında re*mel yapmazlar, Say' ederken iki yeşil mil arasında hızlanmazlar (koşmazlar).

  Sorularla İslamiyet