Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan sadakat örnekleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  sadakat örnekleri

  Reklam
  sadakat örnekleri


  Paylaş
  sadakat örnekleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sevgi,sadakat ve vefa örneği

  Yaşlı bir bey, sabah erken evinden çıkmış, yolda ilerlerken, bir bisikletlinin çarpmasıyla yere yuvarlanmış ve hafif yaralanmış.Sokaktan geçenler yaşlı beyi hemen en yakın sağlık birimine ulaştırmışlar. Hemşireler, önce pansuman yapmışlar ve :

  ‘Biraz beklemesini ve röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini’ söylemişler.

  … Yaşlı bey huzursuzlanmış;

  “Acelesi olduğunu, röntgen istemediğini” söylemiş.

  Hemşireler merakla acelesinin nedenini sormuşlar.

  “Eşim huzur evinde kalıyor. Her sabah birlikte kahvaltı etmeye giderim, gecikmek istemiyorum” demiş.

  “Eşinize haber iletir gecikeceğinizi söyleriz” deyince.

  Yaşlı adam üzgün bir ifade ile:

  “Ne yazık ki karım Alzheimer hastası hiç bir şey anlamıyor, hatta benim kim olduğumu dahi bilmiyor” demiş.

  Hemşireler hayretle :

  “Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor neden hergün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyor sunuz?” diye sormuşlar.

  Adam buruk bir sesle:

  Ama ben onun kim olduğunu biliyorum . .

  Alıntı.


  Cesaret ve sadâkat örnekleri

  I sparta'da 1950'li yılların sonlarında Üstad Bediüzzaman'ı evinde ziyaret eden Hakkı Yavuztürk Ağabeyin, Ceylan Çalışkan ve Abdurrahman Nursî ile alâkalı dinlemiş olduğu hatıralardan söz ediyorduk. Devamını bugünkü yazıda aktarmaya çalışalım.

  Sohbet esnasında "evlâd–ı maneviyem" dediği Ceylan ile Abdurrahman'ın cesurane kahramanlıklarından söz eden Üstad Bediüzzaman, aynı zamanda kendini hizmete adayanların hiçbir hadise karşısında korkmamaları gerektiği dersini de veriyor.  Hakkı Yavuztürk'ün Ceylan Çalışkan'ın "küçük vukuat"ı ile alâkalı olarak Üstad Bediüzzaman'dan bizlere nakletmiş olduğu aynı hatırayı, Ceylan Ağabeyin torunu olan Ceylan Morgül de aynen teyid ve tasdik ediyor.

  Kendisiyle geçtiğimiz yaz mevsiminde yakından tanışıp sohbet ettik. Sohbetimiz bu noktaya gelince, o da yakın çevresinden ve bilhassa Ceylan Ağabeyin hanımı olan anneannesinden duyduklarını bizimle paylaştı. Paylaştığımız mâlûmatı yine onun lisanıyla aktaralım: "Dedem Ceylan Çalışkan, yanına bir tabanca alarak kendisine ve Üstadına iftira atan zorba herifi takip ediyor. Onu bir tenhada kıstırarak silâhı ağzına dayıyor. Adamın ağzı açık vaziyette iken tetiğe basıyor. Mermi dilini, dişini parçalayıp ense kökünden dışarı çıkıyor. Adamı hastahaneye kaldırıyorlar. Ağzı yaralı ve kanlar içinde olduğu için ifade veremiyor. Sonradan da 'Beni, falan sebepten dolayı filan çocuk vurdu' demeye utanıyor. Allah dedemi koruyor tabiî. Yalnız, o müfteri adamın diş masrafı fazla gidiyor herhalde. Hastahanedeki tedâvinin ardından, diş tedâvisi için ayrıca özele de gidiyor. Üstad bu durumu öğrenince adama haber gönderiyor: 'Eğer kabul ederse, onun diş tedâvi masrafını biz karşılayalım' diyor. Ancak, adam bu teklifi kabul etmeyerek meselenin kapanmasını istiyor."