Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hamile kalmak için ne yapmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hamile kalmak için ne yapmalı

  Reklam
  hamile kalmak için ne yapmalıyım


  Paylaş
  Hamile kalmak için ne yapmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile kalmak isteyenler ne yapmalı?  Artık kendinizi hazır hissediyorsanız veya uzun zamandır çabalıyorsanız bu taktikleri gözardı etmeyin..
  Mutlu bir aile kurmak istediğinizde bazen işler planladığınız gibi yürümeyebiliyor. Bazıları hiç düşünmedikleri anda evlat sahibi olurken bazıları ise yıllardır uğraşmalarına rağmen hamile kalamayabiliyor. Sırf bunun için tüm hayatı boyunca bekleyenler var. Günümüzde doğum kontrol hapı kullanan kadınların hamile kalmak adına öncelikle doğal jinekolojik döngülerine tekrardan kavuşmaları gerekiyor. Hamile kalma şansınızı artıracak bazı etmenler de yok değil. İşte bu yazıda size ‘hızlı hamile kalma ipuçlarından’ bahsediyor olacağız.


  Sağlıklı beslenme
  Hemen hemen her tavsiye sağlıklı beslenmeyi içeriyor. Söylemesi her ne kadar yapmasından çok daha kolay olsa da sağlıklı beslenme sadece kaliteli ve adı üstünde 'sağlıklı' bir yaşam sunmakla kalmıyor, hamile kalma şansınızı da arttırıyor. Farklı renk gruplarından farklı sebze ve meyveler tüketmek, önemli vitamin ve mineralleri alıyor olmak oldukça önemli. Folik asit bakımından zengin olan brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeler daha çok tüketilebilir. Ayrıca süt ürünleri, et ve protein de 'anne' olmak için yeterli miktarda alınmalı.

  Destek şart
  Vücudunuzun bazı temel gıdalara ihtiyacı olduğunu unutmayarak doğru davranıyorsunuz. Ayrıca hamile kalmaya çalışırken almanız gereken ek vitamin ve destekler;

  A, C, D ve E vitaminleri, çinko, bakır, tiamin, riboflavin, B6, niyasin.


  Doğru kilo değeri
  Fazla veya aşırı kilolu olmak doğurganlığınızı azaltıyor, bu nedenle hamile kalmaya çalışırken kilo değerini de önemsemek gerekiyor. Vücut kitle endeksinin 20-25 arası olması bu hususta oldukça ideal bir değer. Ne kadar hızlı hamile kalmaya çalışsanız da kilo vermeniz zaman alacağından uzun vadede başarılı olmanız ileride sağlıklı bir ebeveyn olmanızı da sağlayacaktır.

  Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin
  İçki, sigara, kafein ve ilaç tüketiminizi minimuma indirmeniz ve toksinlerden arınmanız halinde hamilelik testinizin sonucunun 'pozitif' çıkma olasılığı da artıyor. İlle de içki içmek istiyorsanız ya da böyle bir sosyal ortamdaysanız bir kadeh kırmızı şarabın zararı yok. Sigarayı da en azından günde 2-3 tane içecek kadar tercih edin. Günde 4 kupa filtre kahve içmekten de biraz vazgeçmeniz gerekiyor.