Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Euzu billahi mineşşeytanirracim anlamı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Euzu billahi mineşşeytanirracim anlamı

  Reklam
  euzu billahi mineşşeytanirracim anlamı


  Paylaş
  Euzu billahi mineşşeytanirracim anlamı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Euzü-besmele çekerken, bunun yaşadığınız hayatla alakalı olmadığını düşünüyorsanız, euzü-besmele'nin size kazandırmak istediği imani bilinçten yoksunsunuz demektir.

  Çünkü euzü-besmele, eylemle alakalıdır. Euzü-besmele çeken bir insan gördüğünüzde, onun bir işe başladığını, bir eyleme giriştiğini; ya da bir eyleme maruz kaldığını, bir tehlikeyle yüz yüze olduğunu anlarsınız.

  Her iki durumda da, euzü-besmele'yi Allah'tan yardım istemek, girişeceğiniz eylemde sizi desteklemesini ya da size karşı yönelen tehlikeyi bertaraf etmesini istemek için çekersiniz.

  Euzü-besmele'nin eûzü'sü, "Taşlanmış/lanetlenmiş olan şeytanın şerrinden sana sığınırım" anlamına gelir. Bu Kelime-i tevhid olan "lailahe illallah"ın "lailahe"sine tekabül eder. Yani kötüyü red ve inkardır. "Besmele"sini temsil eden "bismillahirrahmanirrahim" ise "Rahman, Rahim Allah adına!" anlamına gelir ve bu da kelime-i tevhid'in "illallah"ına tekabül eder. Yani kötüyü reddin ardından mutlak iyi ve doğruyu ikame ve isbattır.

  "Lailahe" demeyenin "illallah" demesi hiçbir şey ifade etmez.
  Sahte ilahları reddetmeyenin Allah'a iman iddiası merduttur. Enkazı temizlemeden yeni bir inşayı gerçekleştiremezsiniz. Euzü-besmele ilişkisi de tıpkı bunun gibidir.

  Şeytanlardan uzak olduğunu "euzü" ile ikrar etmeyen, "besmele" ile Allah'ın yardımını celbedemez.

  Şeytanlardan uzaklaşmadan Allah'a yaklaşamaz.

  Kötülüğe karşı buğzetmeden iyiliğe muhabbet edemez.

  Zulmü reddetmeden adaleti isteyemez.

  Kur'an'da "şeytan" sadece soyut ve görünmez varlıklar olarak geçmez. Aynı zamanda kimi insanlar için de "şeytan" nitelemesi kullanılır.

  Şeytan kimi zaman bir düşünce, kimi zaman bir sistem, kimi zaman bir ideoloji, kimi zaman bir insan, kimi zaman da bir devlet olarak tezahür edebilir.

  Mustafa İslamoğlueuzu billahi mineşşeytanirracim anlamı,  euzu billahi mineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim anlamı,  euzübillahimineşşeytanirracim anlamı,  euzu billahi mineşşeytanirracim,  euzu billahi mineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim arapça,  euzu billahi mineşşeytanirracim arapça,  euzu billahi mineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim