Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Recep ayında yapılması gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Recep ayında yapılması gerekenler

  Reklam
  recep ayında yapılması gerekenler nelerdir


  Paylaş
  Recep ayında yapılması gerekenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rasulullah(s.a.v) şöyle buyurumuştur.“Recep ayı Allah’ın ayıdır.Şaban ayı benim ayımdır.Ramazan ayı da ümmetimin ayıdır.”
  Receb-i Şerifin ilk günü bir kimse oruç tutsa,Allah-ü Teala onun bu orucunu yetmiş yıllık günahlara kefaret eder.
  Senenin dört gecesinde dikkatli olmamız, o geceleri ibadetle geçirmemiz lazımdır.Allah-ü Teala o gecelerde rahmetini saçar.Bu geceler; Receb-i Şerifin ilk gecesi,Şaban’ın 15 nci gecesi ve ramazan ve kurban bayramı gecesi,aşure gecesidir.
  Bir hadisi şerifte de “Beş gece vardır ki,o gecelerde edilen dualar reddedilmez.”
  Recep ayının ilk gecesi.
  Şaban ayının 15. gecesi.
  Cuma gecesi.
  Ramazan bayramı gecesi.
  Kurban bayramı gecesi.

  Recep ayında yapılacak ibadetler.

  Recep ayında istiğfarı çok yapın.Allah Teala’nın recep ayının her saati içinde cehennemden azad ettiği kimseler vardır.Cennette Allah-ü Teala’nın yarattığı köşk ve binalar vardır. O şehirde ancak recep ayında oruç tutanlar girecektir.
  Her kim Recep ve Şaban aylarında 7′şer defa “Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hu,el hayyel kayyume ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşura.” derse,Allahü Teala hafaza meleklerine buyuruyor.” O kulumun günah defterini yırtınız.”
  Recebin 1′nci günü oruç tutanlara 3 senelik,2′nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3′ncü günü oruç tutanlara 1 senelik nafile oruç sevabı verilir.Bu,hadisi şerif ile sabittir.3 günden sonra her güne birer ay oruç sevabı verilir.
  Receb-i Şerif Cenab-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için Zatı İlahi’yi bildiren İhlas Suresi’ni çok okumak lazımdır.Bilhassa bu aya hürmet olarak günde 11 defa İhlası Şerif okumalı,tevhid,istiğfar ve selavatı şerifeyi ihmal etmemelidir.
  Bu ayda 2 kandil vardır.1.ilk Cuma gecesi Regaip kandilidir.2.si ise yirmiyedinci gecesi Miraç kandilidir.
  Receb ayında her gün,başında ve sonunda 7′şer Fatiha okumak suretiyle 100 ihlası şerif okumak çok sevaptır.
  13,13,15′nci günleri oruç tutanlar,bu sünneti şerifeyi yerine getirdiklerinden,nice hastalıklardan şifa bulurlar.
  Recep ayının ilk gecesinden yapılan dua muhakkak kabul olunur.Recep ayının ilk gecesinde yatsı namazından sonra iki rekat Allah rızası için namaz kılar,selam verdikten sonra “Allahümme barik lena fi Recebe ve Şa’bane ve belliğna Ramazane” (Allah’ım Recep ve Şaban aylarını benim için mübarek eyle.Ve Ramazan ayına kavuştur.) diyerek dua ederse,her ne dilerse kabul olunur.
  Bir kimse Receb ayının başından onuncu güne kadar her gün 100 defa “Sübhanel hayyil Kayyum.” onbirinci günden sonra “Sübhanellahi’l Ehadi’s Samed”, Yürmi birinci günden oruzuncu gününe kadar da “Sübhanerrauf” derse yüce Allah(c.c)’ın o kimseye takdir buyuracağı mükafata sınırsızdır.
  Herhangi bir kimse,çoluk çocuk muhtaç bir kimseye sadaka verse,yahut önemli bir işini görüp ihtiyacını giderse veya gözleri görmeyen birini eliden tutup gideceği yere götürse,yüce Allah(c.c) o kmsyeye saçının sayısınca sevap verir.O kadar günahları bağışlanır,cehennem azabından kurtulur.