Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Çevremizdeki okuma alışkanlığı hakkında ansiklopedik bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Çevremizdeki okuma alışkanlığı hakkında ansiklopedik bilgi

  Reklam
  çevremizdeki okuma alışkanlığı hakkında ansiklopedik bilgi


  Paylaş
  Çevremizdeki okuma alışkanlığı hakkında ansiklopedik bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanları diğer canlılardan ayıran ,onları farklı kılan, düşünme yeteneği ise ;bu yeteneği geliştirebilmenin,
  doğru ve güzel işler üretebilmenin yolu da kitaplarla dost olmaktan geçerİnsan, yaşadığı çevreyi geliştirme, güzelleştirme uğruna çalışır Daha güzel ,daha sağlıklı bir çevrede yaşamanın insan sağlığı açısından önemini bilirKitaplarla dost ,arkadaş olduğumuzda, bilinç düzeyimiz yükselir; yaşadıklarımızı daha iyi kavrayabilir , yorumlayabilirizDoğruları görebilir,birilerinin de görmesine yardımcı olabiliriz

  Bilmediğimiz bir konuyu öğrenmek için, daha önce birilerinin yaşadıklarını yaşamamıza, aynı olayların bizim de başımızdan geçmesine gerek yoktur Kitaplar, yaşanılanların, deneyimli insanların eliyle
  diğer insanlara iletildiği çok değerli kaynaklardır Her alanda tüm gelişmeler (bilim,sanat ,edebiyat) ancak bu yolla bugünkü duruma gelmiştirBirçok insanın deneyimlerini, onların yaşam öykülerini, kitaplarını okuyarak öğrenebiliriz
  Bu da bizleri bilgi,düşünce,duygu, hayal yönünden zenginleştirir

  Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar çevrelerini ve çevresindeki insanları gözlemleyerek öğrenme gerçekleştirirler. Bu dönemde ona iyi bir model olursanız onun doğru alışkanlıkları kazanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; onun sizi gözlemleyebileceği zamanlarda gazete, dergi veya kitap okumanız bu davranışın doğru olduğunu ona düşündürür.
  Kitap veya dergiyi materyal olarak tanımasını sağlayın. Yani şekil olarak onu benimsemesi kavraması ona alışması gerekir.
  Bunu yaparken çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaşına uygun kitaplar alın. Hatta kitabı çocuğunuzla birlikte seçin.

  -Çocuğunuzun yaşına göre kitap seçimi yapın. Çocuğunuz 1 – 2 yaşındaysa renkli resimlerin olduğu hikaye kitaplarını tercih edin. Yaşı ilerledikçe kitaplarda yer alan cümlelerin artışına göre kitap alın.

  -Kitabı beraber yüksek sesle okuyun. Bu şekilde çocuğunuz dilin ritmini öğrenebilir. Kitap okumak için özel zamanlar ayırmanız ve onunla birlikte olmanız hem onun kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanmasına hem de ona değer verdiğinizin onun tarafından algılanmasına yardımcı olur.
  -Kitaplarda bulunan resimlerle ilgili ona sorular sorun. Okuma yazmayı henüz bilmediğinden dolayı kitaba ve içinde anlatılan hikayelere dahil olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.
  -Çocuğunuzla birlikte alışverişe gittiğinizde beraber bir kitapçıya uğrayarak onunla kitap, dergi seçin sizin yönlendirmeniz ve onun isteğiyle değişik kitaplar alın.
  Beraber okuduğunuz kitabı size ve çevresine anlatmak isteyecektir. Buna engel olmayın ve sabırla dinleyin. Başkalarına anlatırken de onun heyecanına ortak olursanız güveni ve ilgisi artar.
  -Belirlediğiniz zamanlarda ona yüksek sesle kitap okursanız çocuğunuzun zihinsel ve dil becerisini geliştirmesine katkıda bulunursunuz. Bu onun okumayı öğrenmeye hazırlar, okul başarılarını yükseltir ve yaşam boyu sürecek okuma sevgisi kazandırır. Bunun için yüksek sesle okuyun ama çocuğunuzun sıkıldığını anladığınız an okumayı durdurun.
  - Çocuğun zamanını geçirdiği çevre ve yaşantıları onun alışkanlıklarını kazanması açısından çok büyük önem taşır. Hiç kitap, dergi, gazete okunmayan veya hiç gazete, kitap, dergi bulunmayan bir evde çocuğun okuma alışkanlığı kazanması çok zordur. Bunun için çocuğunuz okuma yazma bilmese bile onun ilgisini çekecek ve onun için hazırlanmış mini bir kütüphane onu okumaya karşı güdüleyecektir.
  Çocuk ve kitap ilişkisi sanıldığı gibi okuma yazmayı öğrenmekle başlamaz. Çocuğun kitapla ilk tanıştığı dönem 0-6 yaş arasıdır. Kitap; çocuk için başlangıçta oyun nesnesi iken, ilerleyen dönemlerde dinleme ve okuma etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir iletişim aracı olacaktır. Kitabın çocuk tarafından sevilmesini, farkedilmesini, keşfedilmesini sağlamak bizlerin görevidir.
  Okumyaı alışkanlık haline getirmek, bugün okulların ve eğitimin temel amacıdır. Okuma alışkanlığının kazandırılmasıyla sadece bireylerin gelişmesi değil, ulusların da gelişmesini sağlamaktadır. İnsanın bilgi ve kültür düzeyini sadece öğrenim dercesiyle değil okuduğu kitaplarla da ölçmek mümkündür.

  Okuma Çeşitleri :


  Etüt için okumak :

  Bilimsel bir inceleme ve araştırma yapma, ders hazırlamak gibi çalışmalar yapmak için yapılan okuma çeşididir.. Bu tür okuma insanın sorumluluğudur ve görevi olduğu için yapılmaktadır.
  Zevk için okumak :
  Serbest okuma olarak da bilinmektedir. Bireyin boş zamanlarını değerlendirmek için kendi isteği doğrultusunda seçtiği tür ve konulardaki kitaplarla yapılan okumadır.
  Rastgele okumak :
  Tesadüflere bağlı, plansız olarak vakit gçirmek amacıyla yapılan okumadır. Gazete ve dergilerin, duvar ilanlarının okunması bu okuma çeşidine örnek olarak gösterilebilir.

  Okuma alışkanlığının araçları

  Okuma alışkanlığını kazandıran araçların başında şüphesiz ders kitaplarıyla beraber serbest okuma kitapları gelmektedir. Fakat ders kitapları tek başlarına okuma alışkanlığını kazandırmak için yeterli değildir. Bunun dışında başka oluşumlara da gerek duyulmaktadır.Bunlardan birkaçı


  >kitaplıklar : okuma alışkanlığının kazandırılmasında önemli bir yere sahiptir. Çocuk burada kitapla her zaman karşı karşıya kalabilmektedir.
  >müracat kitapları : sözlükler, ansiklopediler, antolojiler gibi yaparak yaşayarak öğrenmede etkili olan kaynak kitaplara gereksinim vardır.
  >çocuk kitapları yayınları : özel yayınevlerinin, kişilerin yayınladıkları çocuk kitaplarının gittikçe artması okuma alışkanlığının kökleşmesinde önemli rol oynamaktadır.
  alıntı
sözlük alışkanlıgı ile ilgili araştırma,  okuma alışkanlığı hakkında bilgi,  çevremizdeki kitap okuma alışkanlığı ile ilgili sorunlar,  çevremizdeki insanların alışkanlıkları,  0-6 yaş çocuğunun okuma alışkanlığını kazanır,  cevremizdeki bir ansiklopedi