Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ara kanamalar istihaza kanı sayılır mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ara kanamalar istihaza kanı sayılır mı

  Reklam
  ara kanamalar istihaza kanı sayılır mı


  Paylaş
  Ara kanamalar istihaza kanı sayılır mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  adet günleri dışında gelen ara kanamalara istihaza(özür)hükmü verilmiştir.

  ------

  İstihaza kanı: İnce olup, kokusu yoktur. Burundan gelen, tam bir namaz vaktinde daimi surette akan kan gibidir. İstihaza kanının devam ettiği kadın, tertemiz kadın gibidir. Her türlü ibadetini yapar, orucunu tutar, Kur'an okur, Kabe'yi tavaf eder, ailevi münasebette bulunabilir. Gusül de gerektirmez.
  Delili: İbn Mace'nin Süneninde: "Hz. Peygamber (s.a.v.), Fatıma binti Ebi Hubeyş'e hayız günlerinde namazdan uzaklaş, sonra (hayız müddeti bitiminde) yıkan ve (kan devam etse de) her namaz için abdest al Velev ki kan hasırın üstüne damlasın" buyurdular.


  Kendisinden özür kanı gelen bir kadın, öğle namazı vaktinde abdest alıp namazını kılsa, sonra kan kesilse, bu kadının namazı tamamdır. Fakat abdest alıp henüz namaza başlamadan evvel veyahut namaz kılarken kan kesiliverirse, abdestinin kıymeti kalmaz. Yeniden abdest alıp namazını kılması icabeder. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,S.492,493.).
  Hamile kadından gelen kan istihazadır. (Gurer ve Dürer, İst. Eser Y.C.1 ,S.80.).


  Küçük kızdan (9 yaşından küçükten) gelen kan istihazadır. Bir kadının hayzının bitimi olan 55 yaşını geçtikten sonra kan görse, o hayız olmaz. (Kadın İlmihali, H.Cemal Öğüt, İst. Bahar Y. S.34.kadnlarda normal kanma adet saylrmı